NEUROENDOKRINNÍ TUMOR OVARIA – GRADE 1 (NET G1/KARCINOID) S KARCINOIDOVÝM SYNDROMEM JAKO PŘÍČINA HEMODYNAMICKY VÝZNAMNÉ TRIKUSPIDÁLNÍ REGURGITACE A KOMBINOVANÉ PULMONÁLNÍ VADY
Karcinoid patří mezi tzv. neuroendokrinní nádory, může být klinicky němý nebo může produkovat serotonin a jemu příbuzné látky. Tyto substance mají přímý vliv na pravostranné srdeční chlopně jež nacházíme poškozené u 50-60% nemocných s karcinoidem. Velmi často způsobují významnou trikupidální regurgitaci, méně časté je postižení pulmonální chlopně, kde může vznikat stenóza. Pro diagnózu je typický záchvatovitý charakter potíží. Laboratorně je možné stanovit odpady metabolitů serotoninu (kyselina 5-hydroxyindoloctová) močí, zobrazení ložiska může být velmi obtížné. Terapie spočívá především v chirurgickém odstranění nádoru.
55-letá pacientka byla odeslána do kardiocentra v Pardubické nemocnici k dovyšetření hemodynamicky významné trikuspidální regurgitace v 7/2017. Bylo provedeno verifikující TEE, které potvrdilo dilataci pravostranných oddílů se zachovalou kinetikou PK, hemodynamicky významnou trikuspidální a pulmonální regurgitaci a středně významnou pulmonální stenózu. S ohledem na charakter chlopenní vad bylo primárně zahájeno pátrání po přítomnosti karcinoidu, stran chlopenních vad postupováno zatím konzervativně.
Odpady kyseliny 5-hydroxyindoloctové do moči byly mnohonásobně zvýšené (993umol/den), kromě dalších provedených vyšetření CT trupu potvrdilo cystickou expanzi vycházející z levostranným adnex vyplňující téměř celou malou pánev. Pacientka byla gynekology indikována k radikální resekční operaci, která po předchozí přípavě oktreotidem proběhla bez komplikací 8.9.2017.
Při kontrolním TTE vyšetření půl roku a rok po resekci karcinoidu dochází k regresi chlopenních vad - pulmonální stenóza je pouze mírného stupně, regurgitace na trikuspidální a pulmonální chlopni jsou maximálně středně závažné, pacientka je asymptomatická. Dále je dispenzarizována v poradně pro chlopenní vady zatím s konzervativním postupem.