INTEGROVANÝ SKRÍNING PO KRYPTOGENNÍ CMP POMOCÍ DLOUHODOBÉ TRANSTELEFONNÍ MONITORACE EKG V ČESKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLICE
Cíl: V ČR a SR je odhadovaný počet kryptogenních CMP ročně kolem 4500 pacientů. Systematický skríning těchto pacientů a metody monitorace EKG nejsou ve všech nemocnicích a oblastech jednotné. Cílem práce je zhodnocení výsledků integrovaného skríningu fibrilace síní (FS) u pacientů po kryptogenní CMP spuštěného v roce 2016 telemedicínským centrem MDT ve spolupráci s ČKS a iktovými centry.
Metodika: Pacienti s CMP z nejasného zdroje v posledních 3 týdnech, u nichž monitorace EKG v průběhu hospitalizace neodhalila FS, byli iktovými centry referováni do integrované databáze MDT, odkud byli následně kontaktováni a odkud jim byl domů nebo do centra následné péče zaslán smyčkový nebo kontinuální záznamník EKG (Vitaphone, Faros, ECGPocket) s automatickým transtelefonním přenosem dat. Monitorace byla plánována na 3 týdny a data byla pravidelně editována a hodnocena a v případě detekce FS bylo referující iktové centrum informováno. Po ukončení monitorace byl záznamník vrácen do MDT a finální zpráva byla odeslána referujícímu lékaři k definitivnímu rozhodnutí o další léčbě.
Výsledky: Projekt zahrnul 36 iktových center z ČR a 11 center ze SR. Celkem bylo monitorováno 2229 pacientů (61±19 let, 45% žen) po dobu 21,3±5,9 dnů. FS byla zaznamenána u 205 (9,1%) pacientů. Celková cena monitorace byla 267 480 (120 na pacienta) €. V ČR dosáhly počty monitorovaných pacientů v letech 2016, 2017 a 1-9/2018 302, 754, resp. 1173, což odpovídalo ~10%, 25%, resp. 39% vhodných pacientů. Zastoupení pacientů z jednotlivých krajů ČR bylo nerovnoměrné.
Závěr: V průběhu projektu byl evidentní setrvalý nárůst referovaných pacientů. Počáteční zkušenosti ukazují, že služba se stala v průběhu tří let dostupná více než jedné třetině vhodných pacientů.