IMPLANTACE LEADLESS KARDIOSTIMULÁTORU PO EXTRAKCI LAEADLESS KARDIOSTIMULÁTORU PRO SELHÁNÍ BATERIE
Cíl: Leadless kardiostimulátory (LLK) zavedeny do klinické praxe po roce 2012 byly implantovány v režimu VVI stimulace a s důvodů selhání funkce stimulace či selhání baterie byly indikovány k elektivní explantaci.
Soubor nemocných a metodika: Celkem jsme implantovali LLK Nanostim LCP™ u 105 pacientů (60 mužů a 45 žen), ve věku 20-90 let. U 28 pacientů bylo zavedení LLK indikováno po extrakci TKS z důvodu infekce. Pro nahlášenou poruchu funkce baterií bylo indikováno k provedení elektivní extrakce LLK doposud celkem 34 nemocných. U 1 nemocného bylo nutné provést extrakci okamžitě pro dependenci rytmu. Použili jsme extrakční „single loop“ katetr s možností flexe a následnému uvolnění z místa inzerce použitím protisměrného rotačního mechanismu bez aplikace kontratrakce.
Výsledky: Ze 34 nemocných z LCP Nanostim LLK jsme úspěšně explantovali přístroj u 32 nemocných. Doba extrakce se pohybovala od 15 do 65 minut. Ve dvou případech nebylo možné LLK explantovat. V jednom případě došlo k fixaci proximální části stimulační kapsle v oblasti trikuspidálního chlopenního aparátu, u druhého nemocného nebylo možné dosáhnout fixačního elementu otevřenou kličkou extrakčního katetru. U 27 nemocných po extrakci LLK stimulátoru bylo možné implantovat LLK stimulátor typu Micra TPS™ a to v jedné době bez jakýchkoliv komplikací. U 5 nemocných jsme provedli implantaci standardního jednodutinového KS systému a to ve všech případech kdy byla přítomna fibrilace síní jako základní rytmus.. Nejdelší doba od implantace do extrakce byla 4 oky 10 měsíců. Doba vlastní extrakce nebyla přímo závislá na době od implantace. Nebyla sledována jediná závažnější komplikace zákroku.
Závěr: Na základě našich zkušeností s vynucenou explantací LLK Nanostim™ lze usuzovat, že dlouhodobá implantace LLK přístroje nevylučuje možnost bezpečné extrakce tohoto systému.