Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

SRDEČNÍ SELHÁNÍ U PACIENTA S PLICNÍM TUMOREM

R. Sedláčková (Olomouc)
Topic: Heart failure
Type: Presentation - nurses, 27th CSC Annual Congress

Srdeční selhání je stav, kdy je narušena čerpací funkce srdce, které není schopno zabezpečit dostatečný výdej krve a tím pokrýt potřeby organismu. Symptomy srdečního selhání se projevují dušností jak v klidu tak při zátěži, slabostí a únavou, tachykardií, tachypnoe, zvýšená hodnota CVT, periferní otoky, častá nykturie. Dalšími projevy srdečního selhání – dysfunkce na ECHO vyšetření, EKG, RTG, MR, KG a zvýšené natriuretické peptidy.
Srdeční selhání se v evropských zemích vyskytuje u 1-2% populace, počet nemocných narůstá, souvisí to především se stárnoucí populací. Toto onemocnění postihuje 400 tisíc obyvatel ČR, spolu s HN a DM se řadí k epidemiím 21. století, bývá to nejčastější příčina hospitalizací u nemocných nad 65 let.
Nádorové onemocnění plic patří v dnešní době mezi nejčastěji diagnostikované malignity. Nejčastěji postihuje muže (u mužů jde o nádor s nejvyšší incidencí i mortalitou, u žen je incidence na druhém místě a v mortalitě za karcinomem prsu na třetím místě). Ročně zemře na karcinom plic 1,3 mil. lidí. Negativním vlivem v této vysoké úmrtnosti je jistě to, že rakovina plic má v časných stádiích nedostatečné příznaky. Vážnější příznaky se objevují až v době, kdy je nádor neléčitelný.