ÚLOHA SESTRY NA KATETRIZAČNÍ SÁLE PŘI IMPLANTACI PULMONÁLNÍ CHLOPNĚ
Implantace pulmonální chlopně (TPVI) je nejčastěji indikovaná u nemocných s vrozenou srdeční vadou. Je to alternativa reoperace u nemocných s dysfunkčním konduitem mezi pravou komorou a plicnicí.
Pacient přichází na katetrizační sál přes ambulanci vrozených vad ke komplexní srdeční katetrizaci. Zároveň absolvuje předoperační vyšetření, včetně CT nebo MR zobrazení.
Výkon probíhá na speciálním hybridním sále, přes vena femoralis, v celkové nebo lokální anestezii. Během intervence se provádí měření RVOT kalibračním balonkem. Selektivním nástřikem se kontrolují koronární tepny. Místo implantace je připraveno speciálním stentem. Po výkonu je pacient dle stavu překládán na jednotku intermediální péče k monitoraci vitálních funkcí.
Provedení TPVI má vysokou úspěšnost, příznivými parametry okamžité a trvalé redukce gradientu RVOT a nízkým výskytem postprocedurální regurgitace. Je bezpečnou a účinnou katetrizační alternativou chirurgické léčby.
V našem centru byla první implantace provedena v r. 2015. Celkem jsme provedli 17 intervencí. Úloha sestry katetrizačního sálu spočívá v kompletaci předoperačního vyšetření, přípravě na výkon a péče o pacienta v průběhu výkonu i následného pobytu na jednotce intermediální péče. Po propuštění je pacient nadále sledován v ambulanci vrozených srdečních vad a absolvuje i skiaskopické kontroly stentu na katetrizačním sále.