Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

ASOCIACE TROMBOSY OKLUDERU OUŠKA LEVÉ SÍNĚ A SYSTÉMOVÉ EMBOLIZACE

P. Hála, V. Lekešová, L. Dujka, T. Mráz, K. Molnárová, M. Prokopová, V. Reddy, P. Neužil (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXVII. výroční sjezd ČKS

Fibrilace síní v některé ze svých forem je nejčastější setrvalou arytmií a až 5x zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. Cévní mozková a systémová embolická příhoda (CMP/SE) představují nejzávažnější komplikace této arytmie. Asi 92% nitrosrdečních trombů vzniká v oušku levé síně (LAA) a ačkoli je mechanická okluse LAA průkazně účinnou metodou k prevenci kardioembolických příhod, jsou pozorovány trombosy všech typů implantovaných okluderů a i s nimi související embolické příhody.


Analyzujeme soubor 349 pacientů (65% mužů, průměr věku 72 let) s vysokým rizikem tromboembolie podle schématu (CHADSVASc 4.1), u kterých byla provedena implantace jednoho z 9 typů okluderu LAA od roku 2005. Během klinického sledování bylo nasčítáno 709 pacientoroků a u celkem 22 z nich byl nalezen zobrazovacími metodami nitrosrdeční trombus. Celkem 17 pacientů bylo postiženo CMP/SE.

Tato populace sestávala z 11 mužů a 11 žen, o průměrném věku 76 let, průměrné CHA2DS2VASc=4.5 a HASBLED=2.0. Tromby byly na okluderech nalezeny v průměru za 4.0 měsíce po implantaci. V té době byli pacienti léčeni duální antiagregační léčbou (11x), acetylsalicylovou kyselinou (4x) nebo antikoagulací (6x). Ve třech případech byl trombus asociován s CMP/SE, což představovalo roční riziko 6.6% těchto komplikací. Vedlejším nálezem je asociace trombosy se spontánním echokotrastem.

Přítomnost trombů registrujeme u 6.3% pacientů po implantaci okluderu LAA. Postiženi jsou zejména starší pacienti s více rizikovými predispozicemi trombosy obecně. Riziko CMP/SE je u těchto pacientů 3.9x zvýšené oproti pacientům bez nálezu trombu.