RADIOTERAPIE PACIENTŮ S KARDIOSTIMULÁTORY A IMPLANTABILNÍMI KARDIOVERTERY- DEFIBRILÁTORY
Úvod: Počet pacientů s implantovanými kardiostimulátory (KS) a implantabilními kardiovertery-defibrilátory (ICD), kteří jsou indikováni pro nález karcinomu k radioterapii (RT), narůstá. Ionizující záření používané během RT může ovlivnit funkci KS i ICD.
Metodika: Na našem pracovišti v letech 2016 – 2018 podstoupilo RT celkem 17 pacientů s KS nebo ICD (12 mužů a 5 žen). Celkem 7 pacientů mělo implantovaný KS a 10 pacientů ICD, 4 pacienti byli dependentní na stimulaci. U 5 pacientů probíhala RT v oblasti hlavy a krku, u 2 v oblasti hrudníku a u 10 v oblasti břicha a pánve. U žádného z pacientů nebyla v souvislosti s plánovanou RT upravena programace přístroje.
Výsledky: V průběhu RT došlo u 1 pacienta ke krátkodobému přechodnému zhoršení senzingu na defibrilační elektrodě a u 1 pacientky k přechodnému nárůstu stimulačního prahu na síňové elektrodě. Oba parametry se po ukončení RT stabilizovaly na původní hodnoty. Pouze u 1 pacienta s jednodutinovým KS, nezávislého na stimulaci, byl po několika frakcích RT v oblasti prostaty na časnější plánované kontrole přístroje zaznamenán asymptomatický elektrický reset přístroje do VVI back-up režimu. Po reprogramaci původního nastavení pacient dokončil sérii ozařování a funkce KS zůstala správná.
Závěr: Riziko ovlivnění funkce KS či ICD během RT narůstá se zkracující se vzdáleností ozařovaného objemu k implantovanému KS či ICD, zvyšující se celkovou absorbovanou dávkou, s rostoucím dávkovým výkonem, s vyšší energií fotonového záření a s rostoucí konformitou RT. V dostupných publikacích se doporučuje stratifikovaný přístup k pacientům podle předpokládaného místa a plánované dávky RT, typu implantovaného přístroje a dependence pacienta na stimulaci.