NEINVAZIVNÍ MĚŘENÍ KREVNÍHO TLAKU U PACIENTŮ S LVAD S KONTINUÁLNÍM PRŮTOKEM – KLINICKÝ PROBLÉM
Úvod:Neinvazivní měření TK u pacientů s LVAD s kontinuálním průtokem může skýtat úskalí. Ve většině center se používá dopplerometrická metoda, která je zatížena problémy v interpretaci výsledků (střední či systolický TK, tj. MAP vs SBP), což může vést k významným klinickým konsekvencím.
Popis případu:69 - letý pacient, implantace LVAD (HeartWare) v rámci DT v r. 2016. Ambulantní hodnoty TK naměřené dopplerometricky 90-100 mm Hg. Otevírání Ao chlopně 1:1, LVAD s normálními parametry. HodnotaTK považována za MAP, proto navyšována antihypertenzní terapie. Dosaženo redukce MAP na 80-85 mm Hg, pacient asymptomatický, 2 roky následně stabilní. 12/2018 prodělal synkopu s kraniotraumatem, podstoupil dekompresní kraniotomii. Po výkonu hodnoty TK dopplerometricky opakovaně 110 mm Hg po předchozí redukci antihypertenzní terapie. Vzhledem k recentnímu kraniotraumatu a nutnosti exaktního měření hodnot TK a exaktního vedení antihypertenzní terapie doplněno invazivní měření TK. Arteriální linkou získány hodnoty TK 110/65 mm Hg. Antihypertenzní terapie nebyla navyšována s vědomím, že dopplerometricky naměřená hodnota TK velmi pravděpodobně odpovídá SBP, nikoli MAP.
Diskuse:Naměřená hodnota TK Dopplerometricky je většinou považována za MAP. Nicméně existují i práce, jež prezentují, že dopplerometrická metoda měření TK prezentuje spíše SBP (srovnávaje hodnoty TK naměřené invazivně). Záleží na tlaku pulsním. Čím je jeho hodnota vyšší, tím více se naměřená hodnota dopplerometricky blíží SBP a naopak, čím je hodnota pulsního tlaku nižší, tím se naměřená hodnota blíží více MAP. Nicméně v běžné praxi, bez invazivnío hodnocení TK, je těžké odhadnout, jak naměřenou hodnotu interpretovat. Doporučujeme, aby hodnota TK u pacientů s LVAD nebyla určována pouze jednou izolovanou metodou, nýbrž aby hemodynamika byla posuzována komplexně, a to kombinací několika metod.