Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

5-TI LETÁ MORTALITA PACIENTŮ PO UPGRADE PRAVOKOMOROVÉ STIMULACE NA BIVENTRIKULÁRNÍ

J. Šimka, J. Jäger, M. Měšťan, J. Popelka, J. Střítecký, M. Tauchman, Z. Tušl, L. Haman, P. Pařízek (Hradec Králové)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XXVII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Srdeční resynchronizační terapie (cardiac resynchronisation therapy, CRT) se používá ke zlepšení mortality, morbidity a k redukci symptomů u pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí a rozšířeným QRS komplexem. Dlouhodobá pravokomorová stimulace může u pacientů navodit mechanickou dyssynchronii komor, která se projeví levostranným srdečním selháním a je indikována k zavedení CRT.
Cíl a metody: Porovnat efekt léčby u dvou skupin pacientů, jimž byla pravokomorová stimulace up-gradeována na biventrikulární stimulaci. První skupina byla s defibrilátorem: CRT-D (n=48, 42 muži, průměrný věk 68 let), a druhá skupina bez defibrilátoru: CRT-P (n=36, 29 muži, průměrný věk 70 let). Primárním cílem bylo posoudit efekt terapie na mortalitu pacientů, na ejekční frakci levé komory (EFLK) a na dušnost pomocí NYHA klasifikace před provedením up-grade a následujících pět let v ročních intervalech po jeho provedení.
Výsledky: Mortalita u pacientů se CRT-D byla na konci 5-letého sledování 44 %, u CRT-P 36 %, (p = 0,2). Ve skupině pacientů se CRT-D došlo ke zlepšení EFLK z 22 % na 31 % (p <0,01) a k tendenci ve zlepšení v dušnosti z NYHA 3,0 na 2,3 (p = 0,06). U pacientů se CRT-P se EFLK zlepšila z 26 % na 35 % (p = 0,03) a dušnost z NYHA 3,0 na 2,1 (p = 0,03). Pacienti se strukturálním poškozením myokardu na podkladě ischemické choroby srdeční (ICHS) neměli významně vyšší mortalitu - 43 %, než pacienti bez ICHS 39 % (p = 0,4), je u nich ale patrna tendence k menšímu vzestupu EFLK v prvním roce, 27 % vs. 35 % (p = 0,07). Korelační koeficient R = 0,05 nesvědčí pro významný vliv výskytu adekvátní terapie defibrilátoru na mortalitu pacientů ve skupině CRT-D.
Shrnutí: Pacienti se CRT-D a CRT-P profitují z up-grade, což se projevuje zvýšením EFLK a zlepšením dušnosti. Během 5-letého sledování nebyl významný rozdíl v mortalitě mezi oběma skupinami.