Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

EKONOMICKÉ HODNOCENÍ LÉČBY PERZISTUJÍCÍ FIBRILACE SÍNÍ RADIOFREKVENČNÍ KATÉTROVOU ABLACÍ

D. Sitek, A. Bulava, M. Šnorek (České Budějovice)
Tématický okruh: Obecný okruh
Typ: Ústní sdělení - technik, XVI. arytmologické sympozium

Úvod:

Fibrilace síní je nejčastěji se vyskytující supraventrikulární arytmií, která má závažné dopady na mortalitu i morbiditu. Z tohoto důvodu představuje velkou ekonomickou zátěž pro plátce zdravotní péče.
Cíl:

Cílem práce bylo provést ekonomické hodnocení léčby perzistující fibrilace síní
radiofrekvenční katétrovou ablací (RFA) ve srovnání s konvenčním farmakologickým
přístupem a posoudit přínosy i náklady této léčby.
Metody a výsledky:

Bylo operováno s perspektivou plátce zdravotního péče při délce sledování 5 let a data o skupině léčené RFA byla retrospektivně získaná z arytmologického pracoviště Nemocnice České Budějovice, a. s. Data o skupině léčené konvenčně byla získána z rozsáhlých multicentrických klinických studií. Na základě získaných dat bylo provedeno
ekonomické hodnocení metodami analýzy efektivity nákladů a analýzy užitečnosti nákladů a výsledky byly následně ověřeny analýzou senzitivity. Průměrné náklady na léčbu jednoho pacienta s perzistující fibrilací síní konvenčně antiarytmickou léčbou činily 151 148 Kč a průměrné náklady na léčbu takového pacienta RFA byly 277 015 Kč. Inkrementální náklady na jeden rok získaného života tradiční antiarytmickou léčbou byly 825 124 Kč a v případě léčby RFA tyto náklady činily 1 512 825 Kč. Inkrementální náklady na QALY byly kalkulovány na 235 104 Kč.
Závěr:

Metoda léčby perzistující fibrilace síní pomocí RFA je metodou účinnější, ale i nákladnější, než je konvenční farmakologická léčba. Inkrementální náklady na jedno QALY se nachází významně pod maximální hranicí ochoty platit za zdravotní péči v České republice. Léčba perzistující fibrilace síní pomocí RFA je tedy nákladově efektivní intervencí ve srovnání s farmakologickou léčbou.