EVOLUCE ICD Z POHLEDU SÁLOVÉ SESTRY
Maligní komorové arytmie jsou nejčastější příčinou náhlé srdeční smrti (NSS). Nejúčinnější metodou léčby v primární i sekundární prevenci je zajištění nemocného implantabilním kardioverterem-defibrilátorem (ICD). Komplikace související s transvenózně implantovaným systémem (především poruchy elektrod a infekce) vedou k vývoji nových subkutánních ICD (S-ICD).
Cílem našeho sdělení je shrnout naše dosavadní zkušenosti v dané problematice.
Od roku 2010 do konce září 2018 jsme na našem pracovišti implantovali (včetně výměn S-ICD) celkem 148 subkutánních ICD - Cameron Health, resp. Emblem. Během sledování jsme nezaznamenali žádné poškození defibrilační elektrody. Léčba elektrickým výbojem je prokazatelně stejně účinná, jako u transvenózního ICD. V případě infekce systému nedochází k sepsi a riziko neadekvátní detekce je podobné jako u transvenozních ICD.
V rámci klinických studií (first in men) jsme na našem pracovišti dočasně implantovali dva další typy subkutánních ICD:
1. Subkutánní defibrilační cívka firmy New Pace LTD, název studie: Acute defibrillation performance of a novel can-less shock Pathway, do studie bylo zařazeno celkem 22 pacientů.
2. Substernální defibrilační cívka firmy Medtronic, název studie: ASD2 (Acute extravascular Defibrillation, pacing and Electrogram Study), do studie bylo zařazeno 14 pacientů a studie dále probíhá.
Subkutánní kardiovertery-defibrilátory jsou alternativou klasických transvenozních ICD a naše zkušenosti prokazují jejich výraznou spolehlivost a bezpečnost. Na pokračujícím vývoji nových podkožních implantabilních defibrilátorů se zásadním způsobem podílí i naše pracoviště.