DLOUHODOBÉ PŘEŽÍVÁNÍ PACIENTŮ LÉČENÝCH SRDEČNÍ RESYNCHRONIZAČNÍ LÉČBOU
Úvod: Cílem naší práce byla analýza dlouhodobého přežívání pacientů léčených srdeční resynchronizační léčbou (CRT), především s ohledem na použitý typ přístroje: s defibrilátorem – CRT-D, bez defibrilátoru – CRT-P.
Metodika: v evropské multicentrické observační studii jsme u pacientů, kteří byli CRT léčení déle než 5 let, analyzovali příčiny úmrtí v průběhu dalšího života.
Výsledky: zařadili jsme 1775 pacientů, kteří byli nejméně 5 let po implantaci CRT. Dále jsme je sledovali v průměru 30 měsíců (IQR 10-42 měsíců). V tomto období zemřelo 473 pacientů. Mortalita vyjádřená v počtu úmrtí na 1000 paciento-roků byla 139 a 94,7 pro CRT-P a CRT-D. Srdeční selhání bylo příčinou úmrtí ve 42.8% u CRT-P a 52.6% u CRT-D. Náhlá srdeční smrt byla příčinou úmrtí pouze v 6,1%, a to v obou skupinách (celkem 29 případů), zatímco v asi 1/3 příadů byla příčina úmrtí nekardiální v obou skupinách.
Závěr: u pacientů léčených CRT více než 5 let zůstává dominantní příčinou úmrtí srdeční selhání. Naopak náhlá smrt není častá, a to bez ohledu na přítomnost ICD.