PROGNOSTICKÝ VÝZNAM COPEPTINU A MID-REGIONAL PRO-ADRENOMEDULLINU U PACIENTŮ S CHRONICKÝM SRDEČNÍM SELHÁNÍM S OHLEDEM NA KOMORBIDITY
Cíl:Cílem práce je zjištění prognostického potenciálu hladiny nových humorálních látek: copeptin a mid-regional pro-adrenomedullin (MR-proADM) na jednoroční přežívání u pacientů se stabilním chronickým srdečním selháním (CHSS) v závislosti na jejich komorbiditách, hodnoceno pomocí AHEAD skóre.
Metodika:Data vycházejí z registru FAR NHL (FARmacology and NeuroHumoraL activation), což je databáze pacientů se stabilním CHSS. Primárním cílem po jednom roce byla smrt nebo hospitalizace pro dekompenzaci SS, nebo transplantace srdce, nebo implantace LVAD.
Výsledky:Nové působky byly stanoveny u 522 pacientů. Průměrný věk byl 65 let, 81% byli muži. Nejčastější etiologie CHSS byla ICHS a DKMP, průměrná EF 31 ± 9%. Pacienti byli rozděleni na: skupinu A, která nedosáhla primárního cíle, 469 pacientů, a skupinu B, která dosáhla primárního cíle, 53 pacientů. Byly nalezeny statisticky významné rozdíly mezi skupinami: copeptin: skupina A medián 15,9 pmol / l (3,4-50,9), skupina B 23,7 pmol / l (5,0-89,44) (p <0,001), MR-proADM: skupina A medián 0,63 nmol / l (0,32-1,34), skupina B 0,76 nmol/l (0,4-1,94) (p <0,001).Na základě AHEAD skóre byli pacienti rozděleni na: AHEAD 0-1, AHEAD 2-3, AHEAD 4-5. Vztah mezi hodnotou AHEAD skóre a primárním cílem vykazoval statisticky významný trend p = 0,087. Pacienti s vyšší hodnotou AHEAD skóre (více komorbidit), dosáhli primárního cíle častěji. Pro oba humorální působky byl statisticky signifikantní význam pro dosažení primárního cíle pacientů s nižší hodnoty AHEAD skóre (p <0,006 a p <0,003), nicméně u pacientů s vyšší hodnotou AHEAD skóre nevykazovaly ani jeden z působků významnou prediktivní hodnotu.
Závěr:Vyšší hladina působků copeptin a MR-proADM by mohla odlišit pacienty s CHSS s vyšším rizikem nežádoucích událostí. Prediktivní hodnota těchto působků je také ovlivněna komorbiditami pacienta hodnocených pomocí AHEAD skóre.