Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

VROZENÁ PŘÍČINA NÁMAHOVÉ DUŠNOSTI

F. Varhaník, R. Bánszky, Z. Vavera, K. Mědílek, T. Kvasnička, J. Šťásek, M. Solař (Hradec Králové)
Topic: Congenital disorders
Type: Poster - doctors, 26th CSC Annual Congress

Úvod:

Perzistující levostranná horní dutá žíla se vyskytuje a 0,3 % populace a je nejčastější příčinou nálezu dilatovaného koronárního sinu při echokardiografickém vyšetření. V 80-90 % případů ústí do koronárního sinu, jinak do levé síně (přímo nebo při nezastřešeném koronárním sinu).

Popis případu:

45letá žena léčena pro těžké, perzistující astma bronchiale přichází pro výrazně progredující námahovou dušnost v posledních dvou letech (NYHA II-III). Intoleranci námahy pozorovala od dětství. Od 30 roku věku pozorovala fialovění hlavy, občasné závratě a palpitace při námaze. Pro tyto obtíže byla vyšetřena ambulantním kardiologem s ultrazvukovým nálezem mírné plicní hypertenze a dilatovaného koronárního sinu. Na základě tohoto vyšetření bylo vysloveno podezření na vrozenou zkratovou vadu a perzistující levostrannou horní dutou žílu. Následně byla pacientka odeslána k dovyšetření na I. interní kliniku FN HK. Vyšetření jícnovým UZ s podáním kontrastní látky cestou levé kubitální žíly prokázalo perzistující levostrannou horní dutou žílu s vyústěním do nezastřešeného koronárního sinu. Výkon byl komplikován přechodnou diplopii, vertigem a paresteziemi končetin na podkladě embolizace bublin kontrastní látky do CNS. Bylo doplněno CT srdce, které potvrzuje ultrazvukový nález a katetrizace, která prokazuje existenci významného levo-pravého i pravo-levého zkratu na úrovni síní. Pacientka byla indikována ke korekční operaci.

Závěr:

Popisujeme vzácný případ perzistující levostranné horní duté žíly ústící do nezastřešeného koronárního sinu. Rozpoznání této anomálie má význam hlavně pro riziko paradoxní embolizace, systémového podání léků do žil levé horní končetiny, dále pro možné komplikované zavádění stimulačních elektrod nebo neefektivitu podávání retrográdní kardioplegie.