Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

LIPIDOMICKÝ PROFIL PLASMY PACIENTŮ S AKUTNÍM KORONÁRNÍM SYNDROMEM

E. Wilhelmová, M. Hajšl, M. Malý (Praha)
Tématický okruh: Hypertenze, ateroskleróza
Typ: Poster - lékařský, XXVI. výroční sjezd ČKS

Ateroskleróza a trombóza jsou základní příčinou akutního koronárního syndromu. V klinické praxi využíváme tradiční rizikové faktory k určení rizika vzniku akutního koronárního syndromu, z nichž nejdůležitější roli hraje hladina LDL cholesterolu. Akutní koronární syndrom se však může vyskytnout i u pacientů bez těchto faktorů. S ohledem na zásadní roli cholesterolu v procesu aterogeneze jsme se rozhodli provést lipidomickou analýzu plasmy pacientů s akutním koronárním syndromem a porovnat jí s kontrolní skupinou.

Ke stanovení lipidomického profilu plasmy byla použita metoda ultra-účinné kapalinové chromatografie s vysokorozlišovací tandemovou hmotnostní spektrometrií. Analýza plasmy byla provedena na dvou skupinách pacientů. První skupina zahrnovala pacienty s akutním koronárním syndromem (55 pacientů), druhá skupina byla kontrolní (78 pacientů). Získaná data byla statisticky zpracována.

Lipidomická analýza prokázala rozdílné spektrum lipidů u těchto skupin. Jako prvotní významné látky byly identifikovány ty, které měly významně rozdílnou střední hodnotu (ANOVA, p<0,01; rozdíl středních hodnot alespoň 3x). Následně byly tyto látky posouzeny pomocí řízené vícerozměrné analýzy. Nejvýznamnější rozdíly byly zjištěny v hladinách některých volných mastných kyselin a jejich monoacylglycerolů. Jednalo se především o kyseliny palmitolejovou (nepřítomná u kontrolní skupiny), linolovou (4,26násobný rozdíl) a olejovou (3,44násobný rozdíl) resp. příslušné monoacylglyceroly (74násobný, 26,72násobný a 43,33násobný rozdíl).

Výsledky prokázaly rozdílné lipidomické profily jednotlivých skupin pacientů. Zjištěné změny v lipidomickém profilu pravděpodobně souvisí s energetickým metabolismem a mohou představovat zásadní roli v aterogenezi. Jednotlivé složky lipidů by pak mohly představovat nové slibné biomarkery, které doplní současná biochemická měření.