Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

SINGLE CORONARY ARTERY – JEDINÁ KORONÁRNÍ ARTERIE

I. Stehlíková, M. Hajšl, M. Malý (Praha)
Tématický okruh: Vrozené vady
Typ: Poster - lékařský, XXVI. výroční sjezd ČKS

Kongenitální anomálie věnčitých tepen postihují okolo 0,3 – 1 % populace. Nejčastěji se jedná o náhodný nález během koronarografického vyšetření nebo o nález při pitvě. Jediná koronární arterie - „single coronary artery“ - je velmi vzácnou anomálií, v literatuře se popisuje její výskyt pouze v 0,0024 – 0,044 % případů.

Popisujeme případ 77letého muže indikovaného ke koronarografii z důvodu srdečního selhání. Při vyšetření byla zjištěna koronární anomálie - jediná koronární arterie odstupující z pravého koronárního sinu. Doplněná CT koronarografie popisuje atypický odstup ramus interventricularis anterior (RIA) a ramus circumflexus (RCx) samostatně z proximální arteria coronaria dextra (ACD) – RCx prochází dorzálně od kořene aorty, RIA mezi výtokovým traktem pravé komory a aortou. V roce 1979 byla navržena Liptonem klasifikace anatomie jediné koronární arterie. Dle této klasifikace se v našem případě jedná o typ R-III, incidence tohoto typu je udávána 0,004 %. I přes potenciálně maligní průběh RIA nebyla vzhledem k asymptomatičnosti a již implantovanému kardioverter-defibrilátoru indikována chirurgická revaskularizace.

V případě jediné koronární tepny klinická významnost záleží na průběhu levé koronární arterie ve vztahu k velkým cévám, kdy za potenciálně maligní se považuje průběh, kdy jedna z tepen prochází mezi aortou a plicnicí. V tomto případě vzniká riziko arytmií, ischemie a náhlé srdeční smrti a to především během zátěže. Eventuální řešení anomálie je kardiochirurgické. V případě nutnosti perkutánní koronární intervence je nutné pečlivě zvážit rizika spojená s výkonem na jediné koronární tepně.