TĚHOTENSTVÍ U PACIENTEK S FUNKČNĚ JEDINOU KOMOROU (FONTANOVSKÁ CIRKULACE) - KAZUISTIKA
Cíl: Dle WHO a platných doporučení představuje těhotenství pro pacientky s korigovanou komplexní vrozenou srdeční vadou (VSV) s Fontanovskou cirkulací (FC) střední až vysoké riziko komplikací pro matku i plod (nezávisle na typu původní vady). Současné poznatky nicméně vycházejí z retrospektivních studií menších souborů pacientek. Kontinuální doplňování kazuistik, zejména o hraniční případy, je tak nadále přínosné.
Soubor: V souboru pacientů s VSV sledovaných v naší ambulanci (n=1487) evidujeme 34 pacientů s FC, z toho 14 žen. 3 ženy měly celkem 6 těhotenství, z toho 3 potraty (1x indukovaný), 1 těhotenství stále probíhá.
Kazuistika: Demonstrujeme případ ženy s FC (funkčně jediná, dvojvýtoková pravá komora, hypoplastická levá komora, defekt komorového septa, pulmonální a mitrální stenóza; po opakovaných operacích a definitivní korekci totálním kavopulmonálním spojením) intenzivně usilující o těhotenství navzdory zdravotním potížím. Po prekoncepčně vysazené antiarytmické medikaci došlo k srdečnímu selhání při běžící supraventrikulární tachykardii, řešeno radiofrekvenční ablací. Pro opakované potraty (2) redukována antikoagulační léčba, 3. těhotenství ukončeno předčasně pro odtok plodové vody a abrupci placenty v 29. týdnu. Porodní váha dítěte 810g, 31cm, dále prospívající děvčátko.
Závěr: U pacientek s FC navrhují doporučení prekoncepčně detailnější stratifikaci nemocných. V nepřítomnosti cyanózy a dysfunkce systémové komory je riziko komplikací relativně akceptovatelné. Jak ale naše kazuistika dokládá, i pro velmi rizikové pacientky je úspěšné ukončení těhotenství možné a celkem bezpečné; vždy je však třeba maximálně individualizovaný a multioborový přístup. V průběhu těhotenství je pak nutné předpokládat a řešit řadu komplikací (arytmie, srdeční selhání, otázku antikoagulace a trvalé medikace, riziko potratu a nízkou porodní hmotnost dítěte, atd).