RECENTNÍ NÁLEZ TROMBU V LEVÉ KOMOŘE A VOLBA AKUTNÍ LÉČEBNÉ STRATEGIE - 2 KAZUISTICKÁ SDĚLENÍ
Cíl.Na základě 2 kazuistik seznámení s možným dalším průběhem případu
Úvod. Trombus v levé komoře srdeční představuje vysoké riziko kardioembolizační příhody. Diagnostika tohoto nálezu může být i zcela náhodná, klíčová je následná volba léčebné strategie, jejímž úkolem je riziko kardioembolizace eliminovat. V následujících kazuistických sděleních jsou popsány 2 případy, kdy agresivita zvolené léčebné strategie nekorelovala s kýženým efektem na riziko kardioembolizace.
Kazuistika č.1. 53 letý muž a anam.infarktu myokardu v r. 2004, přijat 12/2017 na int.odd. pro dušnost. Při echo vyšetření zjištěna dysfunkce levé komory a „pohyblivý“ trombus v aneurysmatu levé komory. Zahájena antikoagulace. 4.den od zjištění nálezu dochází k rozvoji levostranné hemiplegie. Přeložen na iktovou jednotku, v době podání abstraktu k zlepšování neurologického nálezu. Naproti tomu stojí kazuistika č.2, tato popisuje případ asymptomatického muže, u kterého bylo při echokardiografii 8/2006 ve věku 61 let náhodně zjištěno aneurysma hrotu levé komory s „přisedlým, hladkým“ trombem. Po komplexním individualizovaném zhodnocení byla zahájena antiagregační léčba. Pacient echokardiograficky sledován. Po 8 letech na základě kontrolní echokardiografie 3/2014 byla provedena reevaluace stávající terapie , byla zahájena antikoagulace, ve které pokračováno dosud, kdy pac.asymptomatický stran kardioembolizační příhody.
Závěr: Zjištěná diagnosa trombu v levé komoře srdeční představuje vysoké riziko kardioembolizace. Při řešení nálezu přicházejí v úvahu farmakologické i nefarmakologické možnosti intervence. V případě rizikového nálezu především antikoagulační a fibrinolytická léčba. Je možno zvážit i chirurgický postup, především v rámci komplexního kardiochirurgického výkonu. V případě dlouhodobého nálezu je nutná pravidelná reevaluace rizika a benefitu terapie.