Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

TROMBUS ZAKLÍNĚNÝ VE FORAMEN OVALE PATENS JAKO PŘÍČINA CMP A BILATERÁLNÍ PLICNÍ EMBOLIE

M. Prokopová, T. Mráz, P. Neužil  (Praha)
Tématický okruh: Zobrazovací metody v kardiologii (echokardiografie, nukleární kardiologie, MRI, CT)
Typ: Poster - lékařský, XXVI. výroční sjezd ČKS

Úvod: Trombus zaklíněný ve foramen ovale patens je poměrně vzácným nálezem, většinou se jedná o odlitkový trombus z periferního žilního systému, který se při zvýšení pravostranných tlaků zaklíní ve foramen ovale patens a může způsobit systémovou embolizaci.

Kazuistika: 84 letá pacientka přivolala rychlou zdravotnickou pomoc pro akutní dušnost, byla vyslovena suspekce na plicní embolii a hlubokou žilní trombózu levé dolní končetiny. Během vyšetření došlo k rozvoji cévní mozkové příhody s pravostrannou hemiplegií a centrální afázií, pro kterou byla přijata na neurologické oddělení. AngioCT mozku prokázalo uzávěr arteria carotis interna vlevo v krčním a intrakraniálním průběhu s rozvojem akutní ischémie levostranné mozkové hemisféry. Vedlejším nálezem byla embolie arteria subclavia vlevo, bilaterální plicní embolie a trombus v pravé i levé srdeční síni. Systémová trombolýza byla kontraindikována pro předchozí podání heparinu, proto pacientka podstoupila katetrizační mechanickou trombektomii s tromboaspirací arteria carotis interna vlevo. Echokardiografické vyšetření prokázalo známky akutní plicní embolie s dilatovanou, dysfunkční a tlakově přetíženou pravou komorou, klidovou plicní hypertenzí a suspekci na trombus v oblasti síňového septa. Jícnová echokardiografie pak potvrdila velký válcovitý trombus zaklíněný ve foramen ovale patens s výrazně mobilními částmi v pravé i levé síni. Bylo zvažováno chirurgické řešení – extrakce embolu a sutura foramen ovale patens a embolektomie plicnice, kontrolní CT mozku ale prokázalo rozsáhlé postižení levostranné hemisféry s edémem a nepříznivou prognózou, proto byl zvolen konzervativní postup.

Závěr: Trombus zaklíněný ve foramen ovale patens je velmi rizikovým nálezem, na jeho řešení nejsou jednoznačné názory. V úvahu připadá sytémová trombolýza, antikoagulační léčba heparinem nebo chirurgické odstranění.