MÉNĚ ČASTÝ DEFEKT SEPTA SÍNÍ JAKO PŘÍČINA PROGREDUJÍCÍ DILATACE PRAVOSTRANNÝCH SRDEČNÍCH ODDÍLŮ, SROVNÁNÍ JEDNOTLIVÝCH ZOBRAZOVACÍCH METOD.
Kazuistika popisuje případ 59leté pacientky s revmatoidní artritidou, od r. 2013 sledované pro postupně progredující dušnost, kašel. Echokardiograficky zjištěná dobrá funkce LK, bez chlopenní vady, významná dilatace pravostranných srdečních oddílů. V rámci došetřování doplněna 2D jícnová echokardiografie(2D-TEE), kde případný levopravý (L-P) zkrat nedetekován. V dalším průběhu doplněno HRCT plic se susp.nálezem sarkoidozy, která brána jako možná příčina dilatace pravostranných srdečních oddílů, proto kardiologicky dále nedošetřována. Počátkem r. 2017 však sarkoidoza plic definitivně vyloučena a pacientka odeslána ke kontrolní echokardiografii pro trvající zhoršování dušnosti. Zjištěna další progrese dilatace pravostranných srdečních oddílů, známky plicní hypertenze, středně významná trikuspidální insufficience. MR srdce bez jednoznačné detekce zkratu či jiné patologie vysvětlující progresi pravostranného srdečního selhání. Následně až pravostranná katetrizace vyslovuje podezření na defekt síňového septa s již významným L-P zkratem. Kontrolní jícnová echokardiografie s využitím 3D zobrazení odhaluje defekt síňového septa typu sinus venosus superior s již významným L-P zkratem a anomálním vyústěním pravostranné plicní žíly do horní duté žíly,které nebylo zjištěné na předchozím 2D-TEE vyšetření. Následně proveden chirurgicky uzávěr defektu síňového septa záplatou s reinzercí plícní žíly do levé síně.
Tato kazuistika poukazuje na možnosti využití klasických i moderních vyšetřovacích metod (3D-TEE,MR srdce) k odhalení méně často vyskytujících se vrozených srdečních vad, je doplněna obrazovou dokumentací a výsledky vyšetření.