KOMPLIKOVANÁ TROMBÓZA DOLNÍ DUTÉ ŽÍLY U NEMOCNÉ S PUERPEÁLNÍ SEPSÍ (KAZUISTIKA)
Úvod
Žilní trombóza v peripartálním období je závažnou komplikací. V případech, kdy není možné podání plné antikoagulační terapie, je možné zavést kavální filtr jako prevence masivní plicní embolizace.
Popis případu
31-letá nemocná byla hospitalizována pro puerpeální sepsi vzniklou 2 týdny po porodu císařským řezem. Byla nasazena empirická antibiotická léčba a provedena revize dutiny děložní. Pro přetrvávající bolesti zad byla provedena CT angiografie, která prokázala rozsáhlou trombózu obou ilických žil a dolní duté žíly sahající až nad úroveň vústění renálních žil. V klinickém obraze nebyly známky plicní embolizace. Při echokardiografickém vyšetření nebyly známky plicní hypertenze ani dysfunkce pravé komory. Nemocná léčena plnou antikoagulační terapií, lokální trombolýza byla ke všem okolnostem považována za absolutně kontraindikovanou.
Po přechodné stabilizaci byl další průběh komplikován recidivou septického stavu. Pokračující infekci se nepodařilo zvládnout širokospektrou antibiotickou terapií a bylo rozhodnuto o provedení hysterektomie. Před operačním výkonem byl zaveden kavální filtr do suprarenální pozice jako protekce před masivní plicní embolizací. Hysterektomie byla provedena bez komplikací a bez přerušení antikoagulační léčby. Kontrolní angiografické vyšetření neprokázalo trombus v kaválním filtru, který byl však dislokován a lokalizován částečně extraluminálně. Následný opakovaný pokus o endovaskulární extrakci byl neúspěšný a nemocná byla indikována k operačnímu řešení.
Závěr
Popisujeme případ nemocné, u které došlo k dislokaci kaválního filtru, který byl zaveden ve sporné indikaci, protože během operačního výkonu nebyla přerušena antikoagulační terapie. V diskuzi k případu bude analyzován rozhodovací proces a shrnuty indikace i rizika zavedení kaválního filtru v léčbě žilního trombembolismu.