NSTEMI NA PODKLADĚ PŘECHODNÉHO KORONÁRNÍHO SPAZMU
Úvod: Následující kazuistika popisuje případ pacientky s klasickou symptomatologii akutního koronárního syndromu, pozitivitou kardiomarkerů a následnou negativní selektivní koronarografii.
Popis případu: 70letá žena léčena s arteriální hypertenzí a dyslipidémii byla odesláná na naše pracoviště ze spádové nemocnice pro suspektní akutní koronární syndrom. Udávala tlakové bolesti na hrudi s iradiací do levé horní končetiny, dušnost a byla opocená. Laboratorně byl přítomen vysoce pozitivní troponin-I, na EKG negativní vlny T na spodní stěně, jinak bez patologie.
Při příjmu na naší kliniku byla pacientka již bez potíží, které referovala ve spádové nemocnici. Následně provedená selektivní koronarografie nalezla pouze okrajové nerovnosti ramus interventricularis anterior bez významné stenózy. Zbylé tepny, včetně dominantní a. coronaria dx., byly zcela bez stenóz. Naše laboratorní odběry při příjmu potvrdili elevaci troponinu (Tn-T 454ng/l). Echokardiografické vyšetření den po příjmu rovněž nezachytilo žádnou patologii. Levá komora (LK) byla bez dilatace a hypertrofie, s normální kinetikou, ejekční frakce LK byla 55%.
Pacientka byla několik dní ponechána k observaci, telemetricky sledována. V průběhu hospitalizace byla zcela bez obtíží, tlakově i oběhově stabilní, bez poruch rytmu. Kontrolní troponin-T třetí den hospitalizace poklesl na 14ng/l. Případ byl uzavřen jako NSTEMI na podkladě přechodného koronárního spazmu a pacientka byla, s adekvátně upravenou medikací, dimitována do péče ambulantních specialistů.
Závěr: Příčina koronárních spasmů není dodnes zcela objasněna. Klinicky se manifestují stenokardiemi a většinou spontánně regredují. V případě protrahovaných, mohou tyto vyústit až do infarktu myokardu se všemi komplikacemi. V léčbě se uplatňují blokátory ca-kanálu a nitráty. Betablokátory jsou naopak pro zvýšené riziko spazmů kontraindikovány.