Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

KAZUISTIKA - PACIENT PO KATETRIZAČNÍ OKLUZI OUŠKA LEVÉ SÍNĚ SE SLOŽITOU MORFOLOGIÍ

V. Lekešová, P. Hála, L. Dujka, M. Prokopová, T. Mráz, P. Neužil (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XXVI. výroční sjezd ČKS

Úvod

Fibrilace síní v některé ze svých forem postihuje 1-2% dospělé populace a je tak nejčastěji se vyskytující arytmií v naší společnosti. Nemocní s fibrilací síní (FiS) mají až 5x vyšší riziko cévní mozkové příhody (CMP).

Embolická CMP představuje nejzávažnější komplikaci FiS a je třetí nejčastější příčinou smrti pacientů s touto arytmií. Až 92% intrakardiálních trombů vzniká právě v oušku levé síně (LS) a jeho mechanická okluze může zabránit jejich vzniku a tím i systémové embolizaci. Je to vhodná alternativa u pacientů rizikových k antikoagulaci.

Kazuistika

Pacient V.P. (73 let) s anamnézou dilatační kardiomyopatie, s implantovaným ICD v rámci primární prevence, CHRI, hypertenze, DM 2. typu a permanentní FiS. V té době antikoagulován warfarinem, na kterém docházelo k recidivujícímu hemoftalmu. Pacient indikován k okluzi ouška LS. V rámci přípravy na výkon bylo doplněno CT-Ag a jícnová echokardiografie (TEE) k učení morfologie ouška. Provedená vyšetření bez zjevné abnormality.

Výsledek

Implantace okludéru Watchman proběhla v 9/2017, po výkonu duální antiagregace (DAPT), během následných kontrol recidivující trombus a zjištěn velký leak u posteriorního laloku ouška LS, která zůstala nekryta. Proto následně provedena implantace dalšího okludéru (Amplatzer), na kterém opět recidiva trombu.

Během následných kontrol trombus rozpuštěn a u pacienta navrácena DAPT. Pacient již rok po druhém výkonu bez trombu a bez dalších komplikací.

Závěr:

Na této kazuistice jsme ukázali, že je nutné vyšetření zobrazovacími metodami před výkonem. U složitých anatomií ouška LS možná implantace i více okludérů - rizikové pro nedokonalou pozicí okludéru, jako v našem případě, kde jistě prominence okludéru Amplatzer přispěla k recidivě trombu. Stále zůstává otázkou vhodný výběr antitrombotické medikace post-procedurálně.