SELEKTIVNÍ TROMBOLÝZA ŽILNÍHO BYPASSU V LÉČBĚ AKUTNÍHO KORONÁRNÍHO SYNDROMU
Úvod PCI je v současnosti zlatým standardem léčby AKS v České Republice. Další strategie léčby jako chirurgická revaskularizace myokardu či systémová trombolýza jsou vyhrazeny pro specifické situace. Prezentujeme kazuistiku použití lokální trombolýzy jako alternativy léčby STEMI při nemožnosti užití jiného přístupu.
Kasuistika 71letý muž s ICHS po CABG, byl transportován na katetrizační sál k provedení urgentní koronarografie z infekčního oddělení, kde došlo k rozvoji bolestí na hrudi a dušnosti s EKG obrazem STEMI spodní stěny. SKG prokázala nález těžkého difuzního postižení nativního koronárního řečiště, funkční arteriální bypass na RIA a žilní bypass na RD a RMS. Jako culprit léze identifikován uzávěr degenerovaného žilního bypassu na RIVP a RPLD s patrnou rozsáhlou trombózou vyplňující prakticky celý bypass. Vzhledem k charakteru postižení a riziku systémové trombolýzy po recentním provedení lumbální punkce byla zahájena lokální trombolýza bypassu trombolytickým katetrem zavedeným proximálně od anastomózy bypassu na RIVP podáváním kontinuálně aplikovaného rTPA. Kontrolní SKG s odstupem 24 hodin prokázala významnou regresi trombotického postižení bypassu s kompletním obnovením průtoku do RIVP, V dalším průběhu hospitalizace byl pacient oběhově stabilní, bez zásadních obtíží. Echokardiografické vyšetření prokázalo středně těžkou systolickou dysfunkci levé komory s celkovou ejekční frakcí cca 35%, porucha kinetiky spodní stěny. S odstupem 4 měsíců byl pacient bez limitujících obtíží.
Závěr Selektivní intrakoronární trombolýza byla využívána již počátkem 80tých let minulého století, tato metoda léčby prakticky plně ustoupila použití PCI. Kasuistika ukazuje možnost použití této techniky v léčbě AKS v situaci vylučující použití jiných strategií léčby. Metoda se ukázala jako bezpečná navzdory k anamnéze recentního provedení lumbální punkce.