Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

PERKUTÁNNÍ KORONÁRNÍ INTERVENCE NA KMENI LEVÉ VĚNČITÉ TEPNY

T. Grézl, M. Porzer, L. Pleva, P. Kukla, R. Nykl, J. Mrózek, M. Homza (Ostrava, Olomouc)
Topic: Interventional cardiology
Type: Poster - doctors, 26th CSC Annual Congress

Úvod: Významná stenosa kmene levé koronární tepny, která je angiograficky definována jako zúžení větší než 50%, je významný prognostický faktor s dříve udávanou mortalitou 50% (i více) u pacientů s konzervativní léčbou. Naopak u pacientů léčených koronární intervencí (PCI) či chirurgickou revaskularizací (CABG) je nyní pětiletá mortalita necelých 19%. Za zlatý standart v léčbě byla po několik dekád považována chirurgická revaskularizace. Až v r.1996 po zavedení stentů se objevuje PCI jako alternativa k CABG. Nyní s technologickým vývojem se ve studiích ukazuje, že PCI s implantací potahovaných stentů se jeví jako akceptovalná alternativa u pacientů s nízkým až středním SYNTAX skóre.

Soubor a metodika: Jedná se o retrospektivní analýzu pacientů s významnou stenosou kmene levé koronární tepny léčených PCI s implantací stentu ve Fakultní nemocnici Ostrava během let 2015-2017. Celkově bylo ošetřeno 125 pacientů s průměrným věkem 73 let. Z toho více než 2/3 tvořili muži. Celý soubor pacientů byl rozdělen dle indikace (I. akutní infarkt myokardu s ST elevacemi, II. Akutní infarkt myokardu bez ST elevací + pacienti s nestabilní aginou pectoris, III. Chronická ischemická choroba srdeční se syndromem anginy pectoris). Mezi další sledované parametry patřila mortalita (celková/nemocniční), výskyt in-stent restenos, technické provedení PCI, ejekční frakce levé frakce a typ použitého stentu.

Závěr: Dle očekávání byla zaznamenána nejvyšší hospitalizační mortalita u pacientů s akutním infarktem myokardu s ST elevacemi (n=19) a to 26,3%. Díky technickému pokroku a zkušenému operatérovi představuje PCI kmene levé věnčité tepny u pečlivě selektovaných pacientů výkon se srovnatelnými výsledky s CABG.