MÉNĚ OBVYKLÁ PŘÍČINA ŠELESTU U STARŠÍHO PACIENTA
Úvod: Výskyt primárních srdečních tumorů je velmi vzácný. Naproti tomu sekundární nádory jsou daleko více frekventní a mohou být diagnostikovány až u 20% pacientů s generalizovaným nádorovým onemocněním. V závislosti na velikosti a uložení mohou být projevy tumorózní expanze různé.
Popis případu: 91- letý doposud interně zdravý muž hospitalizován pro progresi dušnosti v posledních několika měsících až do funkční třídy NYHA III. Na vstupním RTG snímku plic přítomny bilaterální fluidothoraxy a suspektní infiltrace v levém středním plicním poli. Při fyzikálním vyšetření poslechově na hrotu systolický šelest s intenzitou 3/6. Proto následně doplněno echokardiografické vyšetření s nálezem homogenního laločnatého útvaru velikosti 58x38 mm přisedlého k bočné stěně levé síně s funkční mitrální pseudostenozou, LCO (CO 2,9 l/min, CI 1,5 l/min), plicní hypertenze s odhadem PASP 63 mm Hg. Pro podezření na primární srdeční tumor doplněno MRI srdce s nálezem spíše centrálního plicního tumoru prorůstajícího do mediastina a do levé síně. Vzhledem k dobrému biologickému stavu plánován další management cestou pneumoonkologické kliniky. Na přání pacienta a jeho rodiny avšak dále nedošetřován.
Závěr: V diferenciální diagnostice tumorů srdce lokalizovaných v levé síni lze pomýšlet na myxom. Mimo to je nutno pomýšlet na metastázy adenocarcinomu plic, karcinomu štítné žlázy, Ewingova nádoru a světlobuněčného renálního karcinomu. Je tedy nutné zdůraznit zastoupení dalších zobrazovacích metod mimo echokardiografii v diferenciální diagnostice expanzí s jasným vymezením vztahu mezi tumorem a okolními strukturami.