SYSTÉMOVÁ ZÁNĚTOVÁ ODPOVĚĎ ORGANISMU (SIRS) PO PODÁNÍ PEMBROLIZUMABU - UNIKÁTNÍ PŘÍČINA SPASMU KORONÁRNÍ TEPNY ZPŮSOBUJÍCÍ PŘECHODNÉ BOLESTI NA HRUDI A ST ELEVACE NA EKG
Prezentujeme případ 71letého polymorb. pacienta (bronchogenní adenoCa plic TxN3M1, bez kard. onem.), který byl indikován k léčbě pemboliuzumabem na Klinice plic. onem. a TBC ve FN Olomouc.
Po 1. podání látky začal být subfebrilní, po 3 hod. se objevily bolesti na hrudi a dušnost. Objektivně hypotenze spastický poslech. nález (s normální saturací), na EKG elevace ST-segmentů (Obr.1). Zvykle zaléčen (ASA, ticagrelor, heparin, analgetika), pro hypotenzi vasopres. podpora, transportován k provedení SKG.
Během transportu došlo k vymizení EKG změn (Obr.2), odeznění bolesti na hrudi, dušnost přetrvávala. Objektivně- srd. frekvence 90/min (sinus), sTK cca 100mmHg na vasopr.podpoře, spastický posl. nález. Provedena SKG s negat. nálezem, ventrikulografie s normální kinetikou, bez známek stresové KMP. Poté byl převzat do péče Oddělení ak. kardiologie (FNOL), postupně vysazena vasopr. podpora, došlo k ústupu subjekt. obtíží.
Doplněno ECHO- normální EF obou komor. Labor. minim. pozitivita troponinu T (56ng/l), BNP s max. 1091 pg/ml. Po stabilizaci stavu byl přeložen k další péči zpět.
Výskyt srd. selhání ve spojitosti s podáním pembrolizumabu byl v liter. popsán, zde však jako příčinu stavu hodnotíme kor. spasmus způsobený SIRS- použitím anti-PDL1 protilátek v predisp. terénu (zánět. infiltace v okolí tumor. buněk dle histologie, přítomnost recentní infekce). Předpoklad je podpořen labor.nálezy., odpovědí na léčbu (rapidní úprava stavu pacienta po podání protizánětlivé a imunomodulační léčby). Navíc proti případné kardiotoxicitě látky ukazuje i rychlá normalizace EKG změn (do 2 hod.), absence dynamiky TnT, SKG nález a ECHO.
Pacient pokračoval v léčbě (za podávání NSAID, antihistaminik, antileukotrienu) bez recidivy obtíží. Vzhledem k rozvoji protinádorových látek považujeme za vhodné informovat o potenciálních mezioborových rizicích a komplikacích.