EFEKTIVNOST TROJROZMĚRNÉ NAVIGACE V RÁMCI ABLACE LEVÉ POSTEROSEPTÁLNÍ PŘÍDATNÉ DRÁHY
Elektroanatomické 3D mapovací systémy, umožňují sumací informací o pozici mapovacího katetru v elektromagnetickém poli a lokálního aktivačního času s trojrozměrnou rekonstrukcí srdečních dutin. Jejich uplatnění vzhledem k cenové náročnosti nacházíme především u složitějších ablací arytmogenního substrátu nejšastěji fibrilace síní, síňových a komorových tachykardií a ektopií. Nicméně pokud bychom opomenuli ekonomickou stránku, své místo si mapovací systémy naleznou u jednodušších druhů arytmií jako ablace flutteru I. typu, AVNRT příp. přídatné dráhy.
Prostřednictvím tohoto sdělení chceme prezentovat ablaci levé posteroseptální dráhy s využitím Carto 3 mapovacího systému a intrakardiálního ultrazvuku. Samotnému mapování předcházejí standardní vyšetřovací metody pomocí diagnostických katétrů, na EKG při sinusovém rytmu je patrná parciální preexcitace. Následně jsme přistoupili k vytváření trojrozměrné aktivační mapy s měřením časnosti vůči definované preexcitaci v oblasti koronárního sinu a v posteroseptální oblasti levé síně (po transeptální punkci s ICE kontrolou), kde byly jednoznačně lokalizovány nejčasnější signály. Během prvních vteřin první aplikace nastává blok, který přetrvává i po 30 minutovém čekání a testech s provokováním isoprenalinem. Výsledné parametry výkonu: doba výkonu 60 min., doba aplikace energie 1 minuta, doba skia 5 min.
Výhodami 3D systému ve srovnání s konvenčním mapováním u těchto arytmií jsou především. detailní znázornění průběhu aktivační sekvence arytmie a snadná navigace katétru do místa arytmogenního substrátu vedoucí k snižení skiaskopické zátěže, množství aplikací ablační energie a zkracení doby výkonu se zvyšením bezpečnosti. Své opodstatnění může nalézt v případě vyšetření u těhotných nebo v rámci výuky či růstu začínajících elektrofyziologů, v rukou zkušeného elektrofyziologa však nachází velice efektivní nástroj.