ULTRAZVUKEM NAVIGOVANÁ BLOKÁDA GANGLION STELLATUM V NEMOCNICI PODLESÍ V ROCE 2017
Úvod:
Ganglion stellatum je klíčovým místem pro sympatickou inervaci myokardu. Jeho anestetická blokáda (ABGS) bipuvacainem přináší dočasnou blokádu sympatická aktivace myokardu. Cílená, ultrazvukem řízená anestetická blokáda, přináší zvýšení přesnosti a bezpečnosti výkonu.
Pozice v algoritmu emergentní léčby maligní bouře je literárně akceptovaná. Další indikace jsou předmětem výzkumu.
Cíl:
Prezentace metodiky a kazuistického souboru pacientů nejen s maligní bouří, u kterých byla provedena ultrazvukem navigovaná ABGS.
Soubor pacientů:
Ultrazvukem navigovaná ABGS byla v roce 2017 zvažována u 12 pacientů a nakonec provedena 11 pacientům. 10x z indikace maligní bouře, 1x pro limitující anginu pectoris s vyčerpanou farmakologickou i revaskularizační strategií. Závažná komplikace nebyla pozorována, u 4 z 11 pacientů pozorován přechodný Hornerův syndrom, u 3 pacient několik hodin trvající chrapot, u 1 pacient několik hodin trvající paréza svalů pletence ramenního. Výkon nebyl proveden u 1 pacienta, který byl krátce po kanylaci v.jugularis l.sin a ultrazvukem nebylo cílové místo optimálně přehledné.
S ohledem na limitovanou velikost souboru není možné kvantifikovat účinnost. Provedení ABGS ve výše zmíněný kazuistickém souboru pacientů vedl k úplné eliminaci nutnosti užití celkové anestesie při maligní bouři v tomto kazuistickém souboru pacientů.
6 z 10 pacientů s maligní bouří, kde byla užita ultrazvukem navigovaná ABGS, byli následně ablováni. Pacient s AP popisuje razantní pokles spotřeby nitrátů.
Závěr:
Ultrazvukem navigovaná blokáda ganglia stellata je rychlá, dostupná a bezpečná metoda pro emergentní péči o pacienty nejen s maligní bouří. Krátká výuková křivka této metodiky může přispět k jejímu plošnému rozšíření.