Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

NEČEKANÁ KOMPLIKACE PO RADIOFREKVENČNÍ ABLACI AV JUNKCE – KAZUISTIKA

P. Konečný, D. Wichterle (Praha)
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Ústní sdělení - technik, 26th CSC Annual Congress

Úvod: Výrazný pokles srdeční frekvence po radiofrekvenční ablaci AV junkce (RFA AVJ) může být doprovázen vznikem maligních komorových tachyarytmií. V naší kazuistice popisujeme neobvyklou situaci, kdy v tomto kontextu vznikla epizoda fibrilace komor.

Popis případu: Jednalo se o pacienta s chronickým srdečním selháním při dilatační kardiomyopatii. V roce 2011 mu byl implantován jednodutinový kardioverter-defibrilátor (ICD) v primární prevenci náhlé srdeční smrti. Pro následné opakované epizody oboustranného srdečního selhání při fibrilaci síní (FS) s rychlou komorovou odpovědí byl v roce 2017 proveden upgrade na biventrikulární ICD (Iforia 3 HF-T, Biotronik) s plánem RFA AVJ. Před ablací byla na klidovém EKG při FS komorová odpověď 103/min. Po ablaci, která navodila AV blokádu 3. stupně s náhradním junkčním rytmem 53/min, byl přístroj programován na biventrikulární stimulační režim VVIR 85/min. Ostatní parametry stimulace programované při předchozí implantaci nebyly změněny. Týž den v nočních hodinách došlo u hospitalizovaného pacienta ke vzniku fibrilace komor, která byla terminována prvním výbojem z přístroje. Interogací přístroje bylo zjištěno, že příčinou byl náhlý pokles srdeční frekvence při aktivním „night-rate“ režimu (VVIR 50/min 22:00 - 6:00). Po úpravě programace na fixní režim VVIR 85/min nedošlo k dalším epizodám komorových tachyarytmií.

Závěr: Po RFA AVJ je nutné dbát na nastavení vyšší základní stimulační frekvence bez aktivní hysterézy a nočního režimu. Nedodržení těchto zásad by mohlo mít fatální důsledky u pacientů s implantovaným přístrojem bez defibrilační funkce.