MODERNÍ SPORTTESTERY Z KARDIOLOGICKÉHO POHLEDU: MOHOU BÝT REÁLNĚ UŽITEČNÉ V DIAGNOSTICKO – TERAPEUTICKÉM PROCESU?
Moderní sporttestery využívají řadu senzorů a měří, zaznamenávají a vyhodnocují velké množství dat, z nichž některá používají pro další výpočty či stanovení různých odhadů. V dnešní době se již zdaleka nejedná o pouhé zobrazovače aktuálního srdeční frekvence. V případě součinnosti snímače tepu, zabudovaného tříosého akcelerometru a/nebo GPS jsou sporttestery s velkou přesností schopny určit veličiny dříve vyhrazené jen pro specializované medicínské přístroje. Průkopnickým subjektem s desítkami vědeckých publikací na poli fyziologie a sportovní medicíny je finská firma Firstbeat Technologies, která vlastní několik patentů a stojí za mnohaletým výzkumem v této oblasti.
V popředí stojí přesná a pokud možno kontinuální detekce R – R intervalů. Výsledným produktem je pak výpočet variability srdeční frekvence (HRV), ze které lze s použitím sofistikovaných matematických postupů, znalosti biometrických dat o daném člověku a informací z dalších senzorů odvodit řadu skutečností. Přínos sporttesteru dále stoupá v případě, kdy jsou k dispozici kontinuální data. Stav autonomního nervového systému, odhad maximální spotřeby kyslíku (VO2 max), ventilačních prahů (VT1, VT2), spotřeby nadbytečného kyslíku po výkonu (Excess Post Exercise Oxygen Consumption EPOC) jsou jen příklady veličin, které dnešní přístroje dokáží objektivně a poměrně přesně odhadnout.
Sporttestery dle zákona samozřejmě nejsou zdravotnickými prostředky a nemohou nahradit profesionální diagnostickou techniku, což všichni výrobci explicitně uvádějí a zdůrazňují. V prezentaci chceme ale ukázat, že algoritmy, použité metody výpočtů, odhady a jejich výstupy užité ve sporttesterech stojí na vědeckých základech a při kvalifikovaném náhledu mohou mít objektivní vypovídající hodnotu a najdou uplatnění i z kardiologického úhlu pohledu.