Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

NOVÝ MAPOVACÍ SYSTÉM D700, EP DYNAMICS RESEARCH LTD. – PRVNÍ ZKUŠENOSTI

Š. Královec, J. Baroch, M. Mudroch, M. Mráček, T. Drtina, M. Hrachovina, J. Petrů, P. Neužil (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - technik, XXVI. výroční sjezd ČKS

Mapovací systémy patří k základnímu vybavení elektrofyziologické laboratoře, která má ambice vykročit za horizont spektra základních arytmií a diagnostických výkonů. Mezi hlavní motivace k nákupu podobného zařízení patří možnost vytvořit, více či méně virtuální, anatomickou mapu daného srdečního oddílu vhodnou k navigaci katetru a tím, spolu s dalšími zobrazovacími metodami, zvýšit bezpečnost a efektivitu výkonů. Zásadní je snížení radiační dávky na pacienta a kumulativní dávky pro personál. Mapovací systémy nabízejí možnost dalšího zpracování signálů a pomáhají lékaři množstvím funkcionalit.

Na našem pracovišti bylo v minulém roce provedeno pomocí mapovacího systému 699 ablačních výkonů, které zahrnovaly celé spektrum EP výkonů. Nejčastěji používaným systémem je Carto 3(Biosense Webster), dále systémy EnSite Velocity( Abbott Medical), Rhythmia(Boston Scientific), VAS(Vytronus), AcQMap(Acutus Medical). Měli jsme možnost se seznámit s novým systémem jehož představení je předmětem tohoto sdělení.

Systém EPD D700 používá pro lokalizaci katetru dielektric-based technologii, možné je zobrazení a navigace libovolných (včetně konvenčních) katetrů a vytváření elektroanatomické mapy. Systém používá malé proudy (10-100 Khz) generované mezi povrchovými elektrodami. Modality systému, kromě základních aktivačních a voltážových map, poskytují v reálném čase informace o transmuralitě a kontinuitě ablační léze. Na našem pracovišti byl zatím systém testován u několika výkonů jako pasivní systém, při použití konvenčního systému jsme paralelně shromažďovali data. V průběhu roku 2018 předpokládáme zahájení FIM klinické zkoušky, kde bude systém použit pro navigaci a plánování terapie. Dosavadní, byť limitované zkušenosti ukazují, že systém uplatňuje v praxi nekonvenční technická řešení, nicméně až další vývoj a testování prokáží životaschopnost v reálné klinické praxi.