Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

VÝZNAM OPAKOVANÉHO ZÁTĚŽOVÉHO HEMODYNAMICKÉHO VYŠETŘENÍ PŘI HODNOCENÍ EFEKTU RŮZNÝCH ZPŮSOBŮ LÉČBY SRDEČNÍHO SELHÁNÍ SE ZACHOVALOU EJEKČNÍ FRAKCI LEVÉ KOMORY - ÚLOHA SESTRY

Z. Krausová, L. Tršová , M. Pálová, M. Mates, K. Kopřiva, O. Aschermann, P. Kmoníček, F. Málek, A. Krüger, P. Neužil (Praha)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - sesterské, XXVI. výroční sjezd ČKS

Úvod: námahová dušnost při srdečním selhání se zachovalou ejekční frakcí levé komory je na rozdíl od dušnosti nekardiální příčiny způsobena zvýšením tlaku v levé síni. Zátěžové hemodynamické vyšetření je v současné době jedinou metodou, kterou můžeme dušnost kardiální a nekardiální příčiny odlišit a případně posoudit efekt terapie. V rámci klinického výzkumu jsou testovány dvě metody, jejichž cílem je snížení tlaku v levé síni, respektive tlaku v plicnici v zaklínění.

První metodou je implantace mezisíňové komunikace (IASD – interatrial septal device), která zaváděna katetrizačně. Druhou metodou je parciální hrudní sympatektomie, která se provádí miniinvazivně za videotorakoskopické kontroly metodou pravostranné resekce velkého splanchnického nervu (GSN – great splanchnic nerve). Podmínkou zařazení do studie je u obou projektů zvýšení tlaku v plicnici v zaklínění PCWP v klidu ≥ 15 mmHg nebo při dynamické zátěži ≥ 25 mmHg.

Úloha sestry je při hemodynamickém vyšetření významná, při těchto zákrocích je klíčová přesnost měření. Sestra provádí kalibraci a zápis jednotlivých měření tlaku v pravé síni (RA), tlaku plicnici (PA), tlaku v plicnici v zaklínění (PCWP), měří se srdeční výdej (CO) nepřímou Fickovou metodou u IASD a termodiluční technikou u GSN.

Zátěžové hemodynamické vyšetření jsme opakovaně provedli u celkem 11 pacientů v rámci projektu IASD v intervalech: před zákrokem, 1 měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců a 12 měsíců po zákroku. Hemodynamické vyšetření v rámci projektu GSN jsme provedli u 5 pacientů v intervalech: 1 den před, 1 den po operaci, 1 měsíc, 3 měsíce, 6 a 12 měsíců po výkonu.

Dopad těchto metod na změnu zátěžové hemodynamiky demonstrujeme na dvou případech.