SLEDOVÁNÍ PACIENTA V TERMINÁLNÍM STADIU CHRONICKÉHO SRDEČNÍHO SELHÁNÍ NA JEDNOTCE INTERMEDIÁLNÍ PÉČE
V posledních letech výrazně narůstá počet nemocných s chronickým srdečním selháním (CHSS). Díky komplexní péči mají tito pacienti dlouho i relativně uspokojivou kvalitu života, nicméně řada z nich se opakovaně vrací k hospitalizaci při akutním zhoršení stavu.
Na jednotce intermediální péče kardiologického oddělení NNH představují pacienti s CHSS až 65% všech přijatých nemocných. Jednotka úzce spolupracuje s ambulancí srdečního selhávání.
Na základě kazuistiky 67-letého pacienta s těžkou dysfunkcí levé komory srdeční, u nás opakovaně hospitalizovaného, chceme poukázat na medicínské i psychologické aspekty péče o takto komplexně nemocné. Srdeční selhávání obvykle provází i selhávání jater a ledvin, diabetes, minerálový rozvrat, poruchy acidobazické rovnováhy, koagulace, poruchy psychiky.
Role sestry je v těchto případech velmi zodpovědná – nejenže musí hlídat vitální funkce a přesně podávat léky ovlivňující srdeční činnost a vnitřní prostředí, ale je často i tím, kdo je s nemocným do jeho posledních chvil a musí mu být oporou.