REVERSNÍ REMODELACE LEVÉ KOMORY V ODPOVĚDI NA SRDEČNÍ RESYNCHRONIZAČNÍ LÉČBU JE SILNÝM PREDIKTOREM DLOUHODOBÉ PROGNÓZY
Úvod: Cílem bylo zhodnotit vztah krátkodobé odpovědi na resynchronizační léčbu (CRT): zlepšení symptomů, změna NT-proBNP a reversní remodelace levé komory a dlouhodobé prognózy.
Metodika: Analyzovali jsme data z prospektivně vedené databáze CRT v jednom centru. Po 1 roce léčby jsme určili změnu NYHA klasifikace příznaků srdečního selhání, změnu hladiny NT-proBNP a parametry reversní remodelace levé komory. V dalším sledování jsme hodnotili souvislost těchto parametrů s kardiální a celkovou mortalitou. Význam jednotlivých prediktorů jsme porovnali Cox regresní univariantní a multivariantní analýzou.
Výsledky: Analyzovali jsme mortalitní data u 315 pacientů s LBBB nebo IVCD, kteří přežili 1 rok po implantaci CRT v letech 2005-2013. Doba sledování byla 4,8 ± 2,1 let. Zemřelo 35,2% pacientů z kardiálních (19,3%) a nekardiálních (15,9%) příčin. Nejvýznamnějším prediktorem mortality byla reversní remodelace levé komory hodnocená změnou endsystolického rozměru (LVESd relativní zmenšení >-13%) s RR pro kardiální mortalitu 7,0 (95% CI 3,3-14,8, p ˂ 0,0001) a celkovou mortalitu RR 2,7 (95% CI 1,8-4,2, p ˂ 0,0001). Změna NYHA klasifikace ani změna hladiny NT-proBNP nebyly nezávislými prediktory mortality.
Závěr: Reversní remodelace levé komory v odpovědi na CRT je velmi silným prediktorem dlouhodobé prognózy a může být vodítkem pro další léčbu srdečního selhání.