Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

TAVI POMOCÍ SYSTÉMU PORTICO – INICIÁLNÍ „SINGLE-CENTER“ ZKUŠENOST

M. Sluka, J. Ostřanský, M. Špaček, M. Táborský (Olomouc)
Topic: Interventional cardiology
Type: Presentation - doctors, 25th CSC Annual Congress

Úvod: Transkatétrová náhrada aortální chlopně (TAVI) je již běžně využívanou metodou v léčbě symptomatických pacientů s těžkou aortální stenózou a současně středním / vysokým operačním rizikem. V současné době je k dispozici několik systémů, využitelných pro tuto proceduru. Prezentujeme iniciální zkušenost se samoexpandabilním systémem Portico (St. Jude Medical).

Metodika: V období od 3/2016 do 12/2016 bylo z celkem 49 pacientů 34 (průměrný věk 81,5let, 41% muži) ošetřeno pomocí systému Portico, z nichž bylo 31 řešeno transfemorálním a 3 subklaviálním přístupem. Základní předimplantační klinické a morfologické parametry jsou shrnuty v Tab. 1.

Výsledky: Periprocedurální a 30-ti denní mortalita byla shodně 3%. Potřeba implantace stimulačního systému byla u 8 pacientů (23%). U 2 pacientů bylo nutno implantovat 2 chlopenní protézy (1x dislokace při odpoutání zaváděcího systému, 1x v důsledku komplikované anatomie aortálního kořene při subklaviálním přístupu. Postdilatace byla provedena v 21% implantací. Mimo výše uvedený fatální případ nebyla nutná konverze na chirurgický přístup, v 1 případě bylo přechodně využita hemodynamická podpora (ECMO). Z ostatních závažných komplikací byla zaznamenána 1x TIA a u 1 pacienta byla nutná chirurgická evakuace hematomu v kontralaterálním třísle. Výsledky klinické kontroly a zobrazovacích vyšetření v době 30 dnů od výkonu jsou shrnuty v Tab. 2. 6-měsíční data jsou v době tvorby abstraktu k dispozici pouze u méně než 1/3 pacientů.

Závěr: TAVI s využitím samoexpandabilního systému Portico se ukazuje efektivní v léčbě pacientů s těžkou aortální stenózou. Riziko závažných komplikací se jeví nízké, potřeba implantace stimulační soustavy nepřevyšuje obvykle udávanou četnost. Je nutno většího souboru pacientů s delší dobou sledování k ověření efektivity a bezpečnosti systému.