Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

RAYNAUDŮV FENOMÉN

I. Ošťádalová, A. Smékal, F. Kováčik (Olomouc)
Tématický okruh: Ambulantní péče
Typ: Poster - sesterský, XXV. výroční sjezd ČKS

Raynaudův fenomén je charakterizovaný recidivujícími atakami poruchy prokrvení akrálních partií těla, zejména na prstech. Rozlišuje se forma primární (raynaudova choroba), není-li zjistitelná příčinna nebo anatomický podklad a forma sekundární (raynaudův syndrom) provázející různá onemocnění. Jde např. o autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, sklerodermie), profesionální zátěž (vibrace), zhoršené reologické vlastnosti krve (polycytemie, hyperviskozní syndrom), k manifestaci mohou přispět i některé léky (betablokátory, ergotamin)

Etiologie a patogeneze: porucha rovnováhy mezi vazokonstrikčními a vazodilatačními mechanismi s převahou vazokonstrikce je klíčovým mechanismem této multifaktoriální poruchy. Uplatňuje se zvýšená aktivita sympatiku a citlivost arteriol na chlad při vyšší hustotě adrenergních receptorů. Dále se na poruše podílí dysfunkce endotelu a zvýšená agregace erytrocytů a trombocytů vede k uvolnění vazokonstrikčně působících mediátorů (tromboxan, endotelin)

Klinický obraz: Primární raynaudův fenomén postihuje zejména mladé ženy mezi 20-30 rokem věku. Projevuje se záchvaty zbělení prstů s výjimkou palců, zpravidla symetricky na obou rukou, často s nepříjemnými bolestivými pocity a paresteziemi. Po této fázi ischemie trvající několik minut dochází ke stáze krve v kapilárách a žilách, jež se projevuje cyanózou a konečně následuje reaktivní hyperemie projevující se zčervenáním (příznak trikolory).

Diagnostika: Je nejprve třeba vyloučit všechny příčiny Raynaudova syndromu. Pokud je všechny vyloučíme, mluvíme o Raynaudově nemoci. Objektivní potvrzení organických změn spočívá v kapilaroskopickém vyšetření nehtových valů na prstech.