KLINICKÁ CHARAKTERISTIKA, KREVNÍ TLAK V ORDINACI, TERAPIE A HODNOCENÍ SRDEČNÍ STRUKTURY A FUNKCE U PACIENTŮ SE SUSPEKTNÍ REZISTENTNÍ ESENCIÁLNÍ ARTERIÁLNÍ HYPERTENZÍ
Cíl: zhodnotit úroveň krevního tlaku, složení léčby a zhodnotit přítomnost srdeční hypertrofie u pacientů se suspektní rezistentní arteriální hypertenzí (AH). Pacienti s rezistentní AH referovaní k nefarmakologické léčbě nemají obvykle optimální farmakoterapii.
Soubor a metodika: vyšetřeno 60 pacientů referovaných do ambulance hypertenze pro suspektní rezistentní AH. 34 mužů a 26 žen, průměrný věk 66 let a BMI 30 kg/m2. ICHS mělo 27 % pacientů, dyslipidémii 88 %, diabetes mellitus 57 % a v 78 % byli kuřáci.
Pacienti podstoupili vyšetření krevního tlaku (TK), laboratorní vyšetření a echokardiografii týž den.
TK byl měřen automatickým přístrojem Omron M6 po 5 minutách v klidu. Zaznamenána průměrná hodnota ze tří měření na paži s vyšší hodnotou TK. Byla provedena dvourozměrná (2D) a dopplerovská echokardiografie s měřením velikosti srdečních oddílů, ejekční frakce levé komory, tloušťky stěn, vypočten index hmotnosti levé komory (LVMI) a relativní tloušťka stěn (RWT). Farmakoterapie byla hodnocena ze zdravotní dokumentace.
Výsledky: Průměrný systolický TK (sTK) v ordinaci byl 146.8 mmHg a diastolický TK (dTK) 86.9mmHg. 82 % mělo sTK nad cílovým sTK (140 nebo 130 mmHg) a 53 % nad cílovým dTK (90 nebo 80 mmHg).
Celkem 37 (62%) pacientů užívalo inhibitory ACE, 30 % sartany, 48 % blokátory kalcia, 60 % thiazidová diuretika, 65 % betablokátory a 13 % spironolakton.
Průměrný počet antihypertenziv byl 3.4.
Průměrný LVMI byl 85,5 g/m2 a RWT 0,40, jenom 18 % mužů mělo LVMI > 102 g/m2 a 19 % žen nad 88 g/m2 a 37 % pacientů mělo RWT nad hranicí normy.
Závěr: Pacienti referovaní do ambulance hypertenze pro suspektní rezistentní AH nejsou na optimální terapii. Nízké procento je léčeno diuretiky a spironolaktonem, vysoký počet je léčen betablokátory. Navzdory neoptimální farmakoterapie má pouze malé procento pacientů parametry srdeční hypertrofie.