RARITNÍ VROZENÉ SRDEČNÍ VADY DIAGNOSTIKOVANÉ V DOSPĚLOSTI – KAZUISTIKY
Úvod: Přestože vrozené srdeční vady (VSV) jsou spíše doménou dětské kardiologie, občas se setkáme s pacienty, u kterých je VSV poprvé diagnostikována až v dospělém věku. Předkládáme 3 kazuistiky pacientů se vzácnou VSV poznanou až v dospělosti. Jedná se o anomální odstup levé koronární arterie z plicnice (ALCAPA) (0,22% všech VSV), cor triatriatum sinistrum ( 0,1% všech VSV) a anomální odstup pravé podklíčkové arterie ( a.lusoria) ( 0,5-2% všech VSV).
Popis případů: První kazuistika popisuje případ 45ti letého muže s negativní anamnézou , u kterého byl diagnostikován anomální odstup levé koronární arterie (ACS) z plicnice na základě náhodně zachycené systolické dysfunkce levé komory. U nemocného byla provedena redirekce odstupu ACS do ascendentní aorty pomocí žilního štěpu. V druhém kazuistickém sdělení je prezentován případ 26ti letého muže po proběhlé synkopě, jejíž příčinou byla membrána v levé síni zmenšující efektivní mitrální ústí. Pacient podstoupil odstranění membrány z miniinvazivního přístupu (MICS). Poslední kazuistika popisuje 46ti letou ženu s anamnézou progredujících dysfagických potíží, jejichž příčinou byla arteria lusoria. Přerušení a.lusoria a aorto-subclaviální bypass z horní ministernomie a pravostranné přední minitorakotomie 1. mezižebřím vedly k odstranění dysfagických obtíží.
Závěr: Některé VSV mohou být poprvé diagnostikovány až v dospělém věku. Tito jedinci by měli být léčeni v centru, které má dostatek zkušeností s problematikou VSV v dospělosti.