STŘEDNĚDOBÉ ZKUŠENOSTI Z ECMO PROGRAMU REGIONÁLNÍHO KARDIOCENTRA BEZ KARDIOCHIRURGIE
Úvod:
Prezentujeme 18 měsíční zkušenosti regionálního Kardiocentra bez kardiochirurgie s indikací , implantací, vedení léčby, weaningu a eventuálně následnou kardiochirurgickou indikací a transportem na ECMu.
Metoda:
Prospektivní registr všech konsekutivních pacientů od května 2015, kterým byla v libereckém Kardiocentru implantována krátkodobá mechanická podpora oběhu ECMO (systém Cardiohelp) bez ohledu na důvod implantace
Výsledky:
Od dubna 2015 do srpna 2016 jsme provedli celkem 15 napojení na ECMO ( 14x V-A ECMO a 1x V-V ECMO). Z celkem 15 pacientů bylo 93,6% mužů,průměrný věk pacientů byl 61,27 ± 8,14 let.Jako indikace k zavedení ECMO byla 1x chráněná angioplastika kmene,7x zástava oběhu s kardiogenním šokem, 3x refrakterní zástava oběhu, 3x kardiogenní šok bez zástavy oběhu, 1x refrakterní respirační selhání na podkladě šokové plíce. (tab 1) Vlastní kanylace byla technicky úspěšná ve 100% případů, v souvislosti s kanylací a spuštěním okruhu jsme nezaznamenali žádné komplikace technického rázu nebo traumatu v souvislosti s kanylací (Graf 3).Z hlediska etiologie se jednalo 3x o plicní embolii, 7x o STEMI,1x kardiomyopatie, 1x chronická ICHS, 1x aortální stenosa, 1x nonSTEMI a 1x respirační selhání. Celkem se podařilo úspěšně weanovat 9 pacientů ( 60%), průměrná doba napojení na ECMO byla 6,6±2,5 dní. Celkem dva pacienti podstoupili kardiochirurgický zákrok (1x urgentní náhrada aortální chlopně, 1x implantace LVAD jako bridge k transplantaci).Hospitalizační mortalita byla 47% (7 pacientů).30 denní přežívání s dobrým neurologickým outcome (CPC 1 a 2) bylo 53 %( 8 z 15 pacientů) (Graf 3).
Závěr:
Naše zkušenosti ukazují na možnost používání mimotělního oběhu ve formě ECMO pracovišti bez kardiochirurgie, pokud disponují dostatečnou erudicí v invazivní kardiologii a intenzivní kardiologické péči.