EPITELIZACE DES STENTŮ U PACIENTŮ S DIABETEM A NSTEMI
Cíl: Při katetrizační léčbě ICHS se při neustále stárnoucí populaci nemocných setkáváme častěji s kumulací diagnóz a komplexními koronárními nálezy. Pacienti s akutním infarktem myokardu bez ST elevací (nSTEMI), kteří mají současně anamnézu diabetu (DM), patří do vysoce rizikové skupiny nemocných, kteří vyžadují maximálně optimalizovanou intervenční terapii. Optická koherenční tomografie (OCT) je nejpřesnější dostupnou intravaskulární zobrazovací metodou ke zhodnocení epitelizace stentů po perkutánní koronární intervenci (PCI) u diabetiků.
Soubor pacientů a metodika: 109 pacientů (31.2% žen, anamnéza DM 33.9%), kteří v letech 2012-2014 podstoupili katetrizaci a PCI pro nonSTEMI. OCT postižené tepny bylo provedeno ihned po PCI s použitím léčivo uvolňujícího stentu (DES) II.generace a další OCT následně za 9 měsíců při opakované katetrizaci ke zhodnocení epitelizace. Pacienti byli prospektivně sledováni, výsledky byly porovnány dle anamnézy diabetu.
Výsledky: Bylo hodnoceno celkově 734 strut na jednoho pacienta, procento nepokrytých strut na jednoho pacienta po 9 měsících dosáhlo mediánu 17.4% (2.1; 52.6). U pacientů s DM bylo nalezeno 17.8% nepokrytých strut, u pac. bez DM 17.2% nepokrytých strut. Rozdíl nedosáhl statistické významnosti (p=0.326).
Závěr: Anamnéza diabetu v souboru nevedla k významnému rozdílu v epitelizaci DES po 9 měsících od PCI pro nSTEMI. Při katetrizační léčbě u pacientů s DM je přesto nutné využívat každé možnosti k zajištění optimálního výsledku PCI. Intravaskulární zobrazovací metody jako OCT jsou jednou z možností, jak takového výstupu dosáhnout.