Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

TRYTON STENT V TERAPII BIFURKAČNÍCH STENOS

L. Pleva, B. Obžut, A. Káňa, P. Berger, S. Mokošová, M. Porzer (Ostrava)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský, XIX. výroční sjezd ČKS

Úvod:
I přes pokroky v PTCA zůstává terapie bifurkačních stenos významným problémem současné intervenční kardiologie a neexistuje jednnotná strategie v jejich léčbě.
Randomizované studie ( Nordic, BBC1 study) preferují jednodušší postup s implantací 1 stentu do hlavní tepny a even. „ provisional“ T-stentingu vedlejší větve.
U komplexních lézí, „pravých“ bifurkací Medina 1,1,1 s difusním postižením silné vedlejší větve se většinou implantaci 2 stentů nevyhneme. Dosavadní dedikované bifurkační stenty se vzhledem k poměrně obtížné implantaci příliš nerozšířily.

 

Sdělení:
V našem sdělení presentujeme na 2 kasiustikách postup při implantaci dedikovaného bifurkačních stentu Tryton. Jedná se o chrom-kobaltový stent sestávající ze 3 částí – distální běžný stent k implantaci do boční větve, střední – „řídká“ přechodová část a proximální – k uchycení v hlavní větvi.

 

Kasuistika č.1:
Muž, 54 let s de novo AP III.st s kritickou bifurkačí stenosou proxim RIA a RD1 ( Medina 1,1,1) a další kritickou stenosou RIA ve stř 1/3. Po ošetření léze ve stř 1/3 RIA je implantován Tryton stent 3,5/2,5mm do RIA a RD1. Následně zavedení vodiče přes oka stentu do RIA, predilatace a implantace BMS do RIA, poté recross vodičem do RD1, predilatace ostia a závěrečná kissing postdilatace. V následném sledování pacient bez námahové AP, CT koronaroagniografie ke kontrole dlouhodobého výsledku.

Kasuistika č.2:
Žena, 67 let se STEMI přední stěny, po příjezdu již s patentní infarktovou tepnou s kritickou bifurkační stenosou proxim RIA a RD1 ( Medina 1,1,1) s trombem. Ošetřena implantací Tryton stentu 3,5/2,5mm do RIA a RD1 a následně BMS do RIA. V dalším průběhu nekomplikované doléčení AIM.

 

Závěr:
Implantace bifukračního Tryton stentu se nám jeví jako poměrně snadná možnost léčby bifurkačních stenos. Dle studie FIM i s uspokojivými dlouhodobými klinickými výsledky