Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

KATÉTROVÁ ABLACE FIBRILACE SÍNÍ S PODPOROU CONTACT FORCE TECHNOLOGIE

Z. Svánovská, Z. Stárek, F. Lehar, J. Jež, T. Kulík, A. Kulíková, J. Wolf (Brno)
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - technik, XXV. výroční sjezd ČKS

Úspěšná radiofrekvenční ablace srdeční arytmie vyžaduje vytvoření transmurálních lézí. Transmuralita je dána kvalitou kontaktu hrotu katétru s tkání. Podpůrnou technologií optimalizující kvalitu kontaktu hrotu katétru s myokardem je Contact Force technologie, umožňující určit sílu přítlaku katétru v gramech. Cílem našeho sdělení je prezentovat tuto technologii a s ní spojené výhody odborné veřejnosti.

V období od ledna 2015 do prosince 2016 byla u 239 pacientů provedena radiofrekvenční ablace fibrilace síní. Pomocí katétrů TactiCath Quartz s chlazeným hrotem vybavených systémem Contact Force byla provedena ablace u 121 pacientů. Sledované parametry byly porovnávány s parametry ablace 118 pacientů prováděnými standardním katétrem s chlazeným hrotem. Hodnocení bylo provedeno u pacientů s paroxysmální i perzistující fibrilací síní. Výkony provedené pomocí katétru s funkcí Contact Force vykazovaly kratší celkovou dobu výkonu při paroxysmální (p=0,0005) i perzistující (p=0,0001) fibrilaci síní. Byla prokázána kratší doba radiofrekvenční ablace při použití ablačního katétru TactiCath Quartz u paroxysmálních (0,0028) i perzistujících fibrilací síní (p = 0,00001). Dále bylo zapotřebí vytvořit méně RF lézí pro dosažení izolace plicních žil při využití systému Contact Force u pacientů s paroxysmální (p = 0,015) i perzistující (p = 0,0001) formou arytmie. Do sledování bylo doposud zahrnuto 197 pacientů. Po provedeném radiofrekvenčním výkonu bylo zaznemenáno 18% recidiv u pacientů, kteří podstoupili radiofrekvenční ablaci se systémem Contact Force, v porovnání s ablací klasickým chlazeným katétrem (35%).

Ablační katétr s technologií umožňující sledovat hodnotu přítlaku zjednodušuje a urychluje výkon. Použitím této technologie při radiofrekvenční ablaci chceme dosáhnout vytvoření kvalitnějších transmurálních lézí a zabránit tak vzniku časných recidiv.