RENÁLNÍ FUNKCE V ČASNÉ PROGNOSTICKÉ STRATIFIKACI PACIENTŮ S AKUTNÍM KORONÁRNÍM SYNDROMEM
ÚVOD: Pacienti s akutním koronárním syndromem (AKS) tvoří heterogenní skupinu s rozdílnou prognózou. Časná riziková stratifikace pacientů s AKS je důležitá pro optimalizaci terapie. Úroveň renálních funkcí ovlivňuje riziko vzniku i prognózu mnoha kardiovaskulárních onemocnění, včetně AKS.
CÍLE: Cílem je stanovit závislost renálních funkcí u pacientů s akutním koronárním syndromem ve vztahu k nemocniční mortalitě a také srovnání s některými dalšími prognostickými ukazateli.
SOUBOR A METODIKA: Do prospektivní studie bylo zařazeno 978 pacientů s akutním infarktem myokardu s elevacemi ST. Průměrný věk byl 64,36 let. Hospitalizační mortalita byla 5,84 %. Pro vybrané vstupní klinické a laboratorní ukazatele byl stanoven korelační koeficient vzhledem k nemocniční mortalitě pomocí Spearmanovy korelační analýzy a ROC analýzy.
VÝSLEDKY: Z ukazatelů renálních funkcí byla nalezena nejsilnější korelace k nemocniční mortalitě pro cystatin C (r=0,28), další statisticky významné korelace (p<0,05) byly nalezeny pro ureu (r=0,26), kreatinin (r=0,2), glomerulární filtraci (GF) stanovenou podle cystatinu (r=-0,18), GF podle MDRD (r=-0,2), vstupní úroveň srd. selhání vyjádřenou klasifikací Killip (r=0,25), NT-proBNP(r=0,24), hsCRP(r=0,20) a troponin T (r=0,16). V ROC analýze dosáhla AUC pro cystatin C v predikci nemocniční mortality hodnoty 0,69.
ZÁVĚR: Cystatin C byl identifikován jako negativní prognostický marker pro celou řadu kardiovaskulárních onemocnění. V této analýze byla z hodnocených renálních funkcí identifikována nejsilnější korelace hodnoty cystatinu C a nemocniční mortality, tato korelace byla významěnější než s některými klasickými markery krátkodobé prognózy pacientů s AKS.