Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

RADIOFREKVENČNÍ ABLACE ATRIOVENTRIKULÁRNÍ JUNKCE K OPTIMALIZACI RESYNCHRONIZAČNÍ TERAPIE U PACIENTŮ SE SRDEČNÍM SELHÁNÍM A FIBRILACÍ SÍNÍ – ZKUŠENOSTI JEDNOHO CENTRA

M. Holek, B. Aldhoon, R. Čihák, P. Peichl, D. Wichterle, J. Kautzner (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XXV. výroční sjezd ČKS

Cíl: Fibrilace síní je jednou z nejčastějších příčin selhání resynchronizační terapie (CRT) u pacientů se srdečním selháním. Je spojena se zhoršením projevů kardiální insuficience a zvýšeným rizikem neadekvátních výbojů u nemocných s ICD. Cílem této práce bylo retrospektivně analyzovat osud pacientů s implantovaným CRT/ICD po radiofrekvenční ablaci atrioventrikulární junkce (RFA AVJ).

Soubor a metodika: Do studie bylo zařazeno 252 konsekutivních pacientů se srdečním selháním a fibrilací síní indikovaných k RFA AVJ při již zavedené resynchronizační terapii v letech 2006-2016. Sledovali jsme vliv RFA AVJ na ejekční frakci levé komory (EF LK) a funkční třídu NYHA. Dále byla analyzována klinická data po dobu sledování (6-24 měsíců).

Výsledky: Po RFA AVJ jsme zaznamenali statisticky významný vzestup EF LK (27,3±8,0% vs. 30,2±10,9%, p=0,029) korelující se zlepšením funkční třídy NYHA (2,9±0,6 vs. 2,5±0,8, p<0,001). U 8 pacientů (3%) musela být RFA AVJ opakována pro obnovu vedení a u 1 nemocného došlo po výkonu k rozvoji hematomu v třísle s nutností chirurgické revize. V průběhu sledování zemřelo 64 pacientů (25%). U 29 nemocných (12%) byla provedena transplantace srdce nebo implantace mechanické srdeční podpory.

Závěr: Radiofrekvenční ablace atrioventrikulární junkce k optimalizaci resynchronizační terapie u pacientů se srdečním selháním a fibrilací síní je bezpečnou metodou zlepšující EF LK a funkční třídu NYHA.