VÝSLEDKY DLOUHODOBÉHO SLEDOVÁNÍ PACIENTŮ PO KATETRIZAČNÍ OKLUZI OUŠKA LEVÉ SÍNĚ
Cíl: Dlouhodobé hodnocení bezpečnosti a účinnosti okluze ouška LS
Fibrilace síní v některé ze svých forem postihuje 1-2% dospělé populace a je tak nejčastěji se vyskytující arytmií v naší společnosti. Nemocní s fibrilací síní mají až 5x vyšší riziko cévní mozkové příhody.
Skórovací systémy CHA2DS2VASC a HASBLED lze použít k predikci rizika ischemické nebo hemoragické komplikace. Embolická cévní mozková příhoda představuje nejzávažnější komplikaci fibrilace síní a je třetí nejčastější příčinou smrti pacientů s touto arytmií. Až 92% intrakardiálních trombů vzniká právě v oušku levé síně (LAA) a jeho mechanická okluze může zabránit jejich vzniku a tím i systémové embolizaci.
Metodika
Dlouhodobě sledujeme a analyzujeme soubor 270 pacientů (65% mužů, průměrný věk 72 let) s vysokým rizikem tromboembolie a krvácení dle CHADVASC a HASBLED, u kterých byla provedena implantace okluderu ouška levé síně na našem pracovišti. Důvodem implantace byla nejčastěji hemoragie nebo ischemická příhoda v minulosti nebo kontraindikace antikoagulace.
Výsledky
Kromě 2 případů bylo zavedení mechanického okluderu úspěšné. Nitrosrdeční trombóza byla nalezena u 18 pacientů, 7% z celkového počtu. Leak jako známka nedokonalosti okluze byl nalezen celkem u 20 pacientů, z čehož u 10 z nich došlo při dalších kontrolách k jeho regresi. Ischemická CMP postihla v průběhu sledování 15 pacientů, hemoragická komplikace 7 pacientů.
Závěr
Okluze ouška levé síně je výhodnou alternativou k antikoagulaci u pacientů s vysokým rizikem tromboembolismu i krvácení. Trombózami okluderu byli postiženi zejména pacienti s vyšším rizikem pro trombogenní komplikace obecně.