RUPTURA AORTÁLNÍHO ANULU PŘI KATETROVÉ IMPLANTACI AORTÁLNÍ CHLOPNĚ (TAVI) – KAZUISTIKA
Úvod: Ruptura aortální anulu je vzácná, nepředvídatelná a potenciálně fatální komplikace katetrové implantace aortální chlopně (TAVI). Léčba závisí na lokalizaci poškození a klinických projevech, zahrnuje akutní kardiochirurgické řešení, izolovanou perikardiální punkci či - vzácně - konzervativní postup.
Popis případu: 86-letý pacient s významnou aortální stenózou komplexně došetřen před rozhodnutím o způsobu řešení vady. Kvůli polymorbiditě (logistické euroscore 26%) byl indikován k intervenčnímu postupu. Vzhledem k výraznému horizontálnímu uložení ascendentní aorty byl zvolen systém Edwards Sapien. Na hybridním operačním sále, v analgosedaci, byl zvyklým způsobem zaveden sheath do společné femorální tepny a uložen tuhý vodič do hrotu levé komory. Pak nekomplikovaně provedena balonková aortální valvuloplastika bez vzniku aortální insuficience a následně nominálním tlakem implantována chlopeň Edwards Sapien XT 29. Pozice chlopně byla angiograficky optimální, bez paravalvulární regurgitace. Objevuje se leak do perikardu z oblasti levého koronárního sinusu s klinickými i echokardiografickými příznaky srdeční tamponády. Provedena okamžitě punkce perikardu s klinickou stabilizací oběhu, aktivován kardiochirugický tým. Pro umožnění přístupu ke zdroji krvácení pod odstupem levé koronární tepny nutno explantovat protézu, ruptura sinusu délky 5mm ošetřena stehem, pak implantována bioprotéza Perimount 25. Další průběh komplikován hlubokou infekcí sterna s nutností AO osteosyntézy a resuturou měkkých tkání.
Závěr: ruptura aortálního anulu je velmi závažnou komplikací katetrové implantace aortální chlopně, většinou s nutností okamžitého řešení. Kazuistika dokládá efektivitu perakutního přístupu s perikardiální punkcí a urgentním kardiochirurgickým řešením na hybridním operačním sále.