INFARKT MYOKARDU NÁSLEDKEM SPASMU KORONÁRNÍ ARTERIE PO UŽITÍ ANOREKTIKA FENTERMINU
Úvod: Přinášíme kazuistiku pacientky se spasmem koronární tepny vedoucím k infarktu myokardu se změnami na EKG a elevací troponinu několik desítek minut po užití anorektika fenterminu. Při následné koronarografii se spasmus opakoval s následkem komorové fibrilace, okamžitě defibrilované na sále.
Popis případu: 32letá pacientka, kuřačka s nadváhou, dosud se s ničím neléčící, užila první dávku anorektika Adipex retard (účinná látka fentermin). Následně během jedné hodiny se vyvinula dušnost a bolest na hrudi tlakového charakteru, pro tyto potíže byla následně hospitalizována v nemocnici v Hranicích, kde došlo po natočení EKG a odběru srdečních markerů (obojí pozitivní pro AKS) ke kontaktování angiolinky Fakultní nemocnice v Olomouci. Echokardiograficky byla přítomna poruchu kinetiky spodní a zadní stěny levé komory.
Na levé věnčité tepně nebyla nalezena žádná stenóza. Na preponderantní pravé věnčité tepně první nástřik kontrastní látkou neodhalil jakoukoliv změnu v lumen, avšak při druhém nástřiku nastal spasmus proximální části tepny s jejím subtotálním uzávěrem. Při okluzi vznikla fibrilace komor se ztrátou vědomí pacientky, okamžitou defibrilací byl oběh i vědomí vráceny do normálu. K ústí ACD byl opakovaně podán nitrát. Kontrolní selektivní nástřik ACD prokázal naprostou regresi spasmu.
Během hospitalizace se potíže podobného charakteru již neopakovaly.
Závěr: Spasmy koronárních tepen jsou méně obvyklou příčinou akutního koronárního syndromu. Mohou však vést až k život ohrožujícím stavům. Léčivá látka fentermin je součástí léků patřících mezi nejužívanější centrálně působící anorektika. Během své dlouhé historie však byla popsána řada nežádoucích účinků různého stupně závažnosti, zahrnující komorovou fibrilaci, infarkt myokardu, plicní arteriální hypertenzi a chronické chlopenní vady. Na tyto vzácné jevy je potřeba myslet v každodenní praxi.