IDENTIFIKACE A ANALÝZA SPEKTRA PACIENTŮ POSTIŽENÝCH OZNÁMENÍM O RIZIKU PŘEDČASNÉHO VYBITÍ BATERIE U ICD A CRTD
Cíl: V říjnu 2016 informovala společnost St. Jude Medical o riziku předčasného vybití baterie u ICD a CRT-D některých přístrojů St. Jude Medical v důsledku vzniku zkratu uvnitř baterie.
Soubor a metodika: V průběhu listopadu 2016 byli v IKEM identifikováni všichni pacienti s rizikovým přístrojem.
Výsledky: Inkriminované přístroje byly v IKEM implantovány v rozmezí 24.8.2010 – 12.10.2016. Celkem jsme v našem sledování v době analýzy evidovali 528 pacientů s rizikovým implantátem. Z nich v době analýzy již zemřelo 81 pacientů (15,5 %) a 29 pacientů bylo po transplantaci srdce (5,5 %). 4 pacienti již byli v době analýzy reimplantováni jiným přístrojem. Souhrnem jsme v době analýzy registrovali 414 žijících pacientů s rizikovým přístrojem. Z nich jsme jako vysoce rizikovou skupinu vyžadující časnou úvahu o výměně rizikového implantátu vyhodnotili 170 pacientů (41,5 %), kteří byli buď dependentní na stimulaci (n = 31), nebo měli historii maligní komorové arytmie (n = 86) a pacienty implantované v letech 2010 a 2011 (n = 53). Zbylých 202 pacientů bylo zařazeno do skupiny s nutností individuálního zhodnocení event. indikace výměny přístroje. Byl registrován jeden pacient, u něhož při bylo při elektivní kontrole zjištěno kompletní vybití baterie a nemožnost interogovat přístroj.
Závěr: Upozornění na možné selhání implantabilních přístrojů firmy St. Jude Medical se v ČR týká velkého množství pacientů a představuje závažný zdravotní, ekonomický a organizační problém. Mezi nejohroženější patří pacienti dependentní na stimulaci a pacienti s historií maligních komorových arytmií. Přesná čísla o incidenci této poruchy zatím chybí. Při absenci centrální registrace implantátů od zemřelých nositelů nelze též vyloučit možnost úmrtí pacientů v souvislosti s poruchou systému, která nebyla posmrtnou interogací přístroje podchycena.