LÉČBA VÝZNAMNÉ MITRÁLNÍ REGURGITACE IMPLANTACÍ MITRACLIPU U NEMOCNÝCH SE SRDEČNÍM SELHÁNÍM
U nemocných s těžkou systolickou dysfunkcí levé komory srdeční je významná sekundární mitrální regurgitace (MR) spojená často s těžkými projevy srdeční insuficience a závažnou životní prognózou. Chirurgická léčba u těchto nemocných je nevhodná, ne-li kontraindikována. Řešení nabízí zavedení minimálně invazívních katetrizačních technik, z nichž nejvíce prozkoumaná a rozšířená je implantace tzv. MitraClipu.
Od září 2014 do listopadu 2016 jsme v IKEM provedli 30 těchto výkonů u 29 pacientů. Jednalo se především o pacienty s významnou symptomatologií srdečního selhání (NYHA III-IV bylo přes 80% nemocných), s těžkou systolickou dysfunkcí levé komory (EF ≤ 30% mělopřes 75% pacientů) a významnou mitrální regurgitací III.-IV. stupně (přes 80% IV. stupeň MR). Klinická úspěšnost výkonu byla 97% (u jediného pacienta bylo nutné výkon opakovat), průměrně byly jednomu pacientovi implantovány 2 klipy (1-4). Při tříměsíčním sledování jsme zaznamenali pokles stupně mitrální regurgitace (z průměrných 3,85 na 1,75) spojený se zlepšením symptomatologie srdeční insuficience ve třídě NYHA (z průměrných 3,25 na 1,92). Periprocedurálně jsme dokumentovali pokles středního tlaku v plicnici, ale pouze mírný trend byl zaznamenán ve vzestupu ejekční frakce a redukci end-diastolického diametru levé komory.
Chtěly bychom Vám prezentovat přípravu a průběh výkonu z pohledu sestry na katetrizačním sále při implantaci MitraClipu.